Vakıfbank Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Alımı 2015

Vakıfbank Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Alımı 2015 Vakıfbank Personel Alımı yapıyor

Vakıfbank Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Alımı 2015

Vakıfbank Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Alımı 2015

Vakıfbank Personel Alımı yapıyor. Vakıfbank bünyesinin personel ihtiyacını karşılamak üzere belirli şubesine Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi alımı yapacak. Sizde Bankacılık sektörünün lideri olan Vakıfbank'ta iyi bir kariyer ortamında olmak istemezmisiniz. Vakıfbank bünyesine katılmak için alt kısımda verilmiş olan genel niteliklere, özel şartlara, iş tanımına, aday bilgilerine, başvuru bilgilerine, ilan ayrıntılarına ve genel bilgilere ulaşarak daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilir ve başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. İlana başvurular 13 Şubat 2015 tarihinde sona erecektir.

Genel nitelikler: Bankacılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından olan ve “halden anlayan banka” olarak finans sektöründe yer alan Bankamız bünyesinde, İstanbul'da faaliyet gösteren Çağrı Merkezimizde görevlendirilmek üzere; 4 yıllık eğitim veren üniversitelerin Maliye, Kamu Yönetimi, İktisat, Ekonomi, İşletme,Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri,Bankacılık, Finans,Sigortacılık, Muhasebe,Uluslararası Ticaret ve Finansman, Sermaye Piyasası, Siyaset Bilimi,Aktüerya, Yönetim ve Bilişim Sistemleri, Endüstri Mühendisliği,İşletme Mühendisliği,İstatistik,Matematik bölümlerinden mezun, Erkek adaylar için 01.01.1987 (28 yaşını doldurmamış), bayan adaylar için ise 01.01.1989 (26 yaşını doldurmamış) veya daha sonraki bir tarihte doğmuş olan, Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış olmak, İstanbul ilinde ikamet eden, Takım çalışmasına yatkın ve iletişime açık Stajyer Memur unvanıyla “Müşteri Temsilcisi” olarak görev yapacak adaylar aranmaktadır. Aranılan nitelikleri taşıyan ve başvurusu uygun bulunan adaylarla iletişime geçilecek, öncelikle genel yetenek testine tabi tutulan adaylardan başarılı olanlar, akabinde birebir mülakata davet edilecektir. Tüm bu aşamalar sonucunda Bankamıza atanması uygun görülenler, Bankamızda göreve başlayabilecektir.

İş tanımı: Bankamız Çağrı Merkezi Müdürlüğü’nde görev yapacak, ilerleyen dönemde Bankamızın farklı Birim/Şubelerinde de görevlendirilecek adaylar aramaktayız.

İlan Bilgileri İlan ilk yayın tarihi bilgisi: 09.02.2015 İlan kapanma tarihi bilgisi: 13.02.2015

Pozisyon Hakkındaki Diğer Bilgiler Şehir/Ülke: İstanbul(Avr.) Personel sayısı: (Belirtilmemiştir) Firma Sektörü: Bankacılık Pozisyon Tipi: Sürekli / Tam zamanlı İş Alanı: Pozisyon Seviyesi: Yeni Başlayan

Aday Bilgileri Tecrübe: Tecrübeli ya da tecrübesiz adaylar Eğitim Seviyesi: Üniversite (Mezun), Yüksek Lisans (Öğrenci), Yüksek Lisans (Mezun), Doktora (Öğrenci), Doktora (Mezun) Askerlik Durumu: Yapıldı,Muaf Vakıfbank Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Alımı İlanına Başvuruda Bulunmak için Alt Kısımdaki Linki Kullanabilirsiniz. //www.kariyer.net/turkiye-vakiflar-bankasi-t-a-o/cagri-merkezi-musteri-temsilcisi-is-ilani-i1319214/?&tmpsno=1&isaramalog=255396603&sirano=7

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE