Milyonlarca taşeron çalışan tarafından hakların düzenlenmesine ilişkin bekleyişler devam ederken konuyla ilgili olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Toplu İş Sözleşmesi ile ilgili olarak önemli bir yazı paylaşıldı. Özellikle taşeron şirketlerde çalışan işçiler 2 Nisan 2018 tarihi ile kadroya geçmiş olmakla birlikte işçilerin imzaladığı toplu iş sözleşmeleri ise bu yıl sona eriyor. Buna göre 30 Haziran itibari ile belediye işçilerimin sözleşmeleri sona ererken görüşmelerin ise 17 Temmuz’da yapılması bekleniyordu. Korona virüsü sebebi ile erteleme durumu söz onuşu oldu.

Bakanlık Cevap Yazısı Gönderdi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, işçilerin dayanışma aidatı ödemeleri ve sendikaya üyelik sonrasında yürürlükte olan TİŞ hükümlerinden faydalanabilecekleri açıklaması yapıldı. Bu açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Bu itibarla 696 sayılı KHK kapsamındaki idarelerde daha önce kadrolu çalışan ve 696 sayılı KHK kapsamında olmayan işçileri kapsayan ve uygulanmakta olan bir toplu iş sözleşmesi varsa, 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçişleri yapılan ve 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunun 4. maddesine uygun şekilde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirimleri yapılan işçilerin sendika üyesi olmaları veya dayanışma aidatı ödemeleri durumunda yürürlükteki toplu iş sözleşmesinden faydalanabilecekleri mütalaa edilmiştir.”

Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Ne Zaman?

Belediyelerde ve diğer kamu kurumlarında taşerondan kadroya geçen işçiler bu yıl itibari ile sona eren toplu iş sözleşmelerine ilişkin görüşmelerin ne zaman başlayacağını merak ediyor. Özellikle korona virüs sebebi ile ertelenen görüşmelerin tarihine ilişkin görüşmelerin ise ağustos ayı sonu ya da eylül ayı başı gibi gerçekleşmesine muhtemel olarak bakılıyor. Bu noktada görüşmelerin toplu iş sözleşmelerinin 2021 yılının başından itibari ile geçerli olması durumunda işçilerin herhangi bir zarara uğramayacağı, sözleşmenin Ağustos’a sarkacak olmasının işçileri bu yıl için etkilemeyeceği açıklandı. Belediye ve kamu kurumlarında görev yapan işçiler için 2021 yılında geçerli olacak sözleşmeye kadar KHK sonrası mevcut olan şartlar devam edecek olup yeni zam ve haklar ise geçerliliğini koruyacak.

Editör: TE Bilisim