Uzman Onbaşı ve Uzman Çavuş Alımı Ne Zaman? 2019 Jandarma Başvuru Şartları Neler?

Jandarma Genel Komutanlığı, 2019 yılı komando uzman erbaş ve asayiş alımları hakkında son dakika haberi yayınladı. Eylül ayında çağrılması beklenen 3. grup için herhangi bir değişiklik olmaması halinde verilen tarihte uygulanması bekleniyor. Askerlik şartının olmaması, KPSS veya KPSS'siz alımların yapılması 40 bin kadar adayın başvuru yapmasına neden oldu. Peki adaylarda aranan şartlar neler?

Uzman Onbaşı ve Uzman Çavuş Alımı Ne Zaman? 2019 Jandarma Başvuru Şartları Neler?

2019 yılında alımı yapılacak olan Jandarma uzman onbaşı, uzman çavuş, subay alımı gibi yayınlanan haberler ilgiyle takip ediliyor. Jandarma Genel Komutanlığı geçen haftalarda yaptığı duyuruda 10 binlerce adayın çağrılmak için beklediğini belirtmişti. 2019-1 uzman erbaş alımı 3. grup için duyuru yapıldı. Duyuru ile birlikte adaylara mülakat tarihleri verildi. 22 bin alım yapılacağı bildirilen ilk duyuruda adaylar mülakat tarihlerini beklerken, Uzman Onbaşı ve Uzman Çavuş Alımı Ne Zaman? 2019 Jandarma Başvuru Şartları Neler? Sorularının yanıtları haberimizin detayında.

Kontenjan Getirildi

22 bin alım yapacağı duyurusunu yapan Jandarma Genel Komutanlığı, başvuru yapan 100 binin üzerindeki adayın kontenjana takılmasına neden oldu. İlk grupta 40 bin alım yapacağını duyuran Jandarma Genel Komutanlığı, mülakat sırasında yeterli sayıda aday şartları sağlayamadı. Ağustos ayında sağlık kontrollerinin tamamlanması ile birlikte adaylar 3. grupta çağırıldı.

Adaylar En Çok Spor Mülakatında Eleniyor

Kpss şartı olsun veya olmasın adaylar aşağıdaki aşamalardan geçmek zorunda;

Ön sağlık muayenesi:
Yazılı sınav (KPSS puanı olan adaylar yazılı sınava alınmıyor.)
Fiziki Yeterlilik Sınavı (spor testi):
Mülakat Sınavı:
Sağlık Aşaması:

Ön sağlık kontrollerinde çok az sayıda eleme yapıldığı bildirilen mülakatlarda genellikle 400 metre koşu aşamasında adayların çok sık elendiği gelen haberler arasında. Adayların spor mülakatında elenmemesi için aşağıdaki şartları karşılamaları gerekmektedir.

Jandarma Uzman Erbaş Alımı Başvuru Şartları Nelerdir?

a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

b. En az lise ve dengi okul mezunu olmak, (yurt dışında eğitim görenler denklik belgesini sisteme yükleyecektir.

c. Nüfus kaydına göre 04 Nisan 2019 tarihi itibarıyla yirmi (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak [04 Nisan 1999 (dahil) - 01 Ocak 1992 (dahil) tarihleri arasında doğanlar]

ç. Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Tablo-2'deki Nitelik Belgesinden seksen (80) puan ve üzeri not almış olmak.

d. Askerlik hizmetini yapmakta iken "Askerliğe elverişli değildir" raporu alarak terhis edilmemiş olmak

e. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibariyle, terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak (04 Nisan 2014 tarihi ve sonrasında terhis olmak.),

f. Müracaat edecek adayların hem yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olması, hem de terhisinin üzerinden beş (5) yıldan fazla süre geçmemiş olmak,

g. Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve 01 Ocak 2019 tarihi itibari ile yirmi dokuz (29) yaşını bitirmemiş olmak, (04 Nisan 1999 [dahil] - 01 Ocak 1990 [dahil] tarihleri arasında doğanlar

ğ. Sözleşmeli erbaş ve er olarak halen görev yapanların, başvurunun son günü olan 4 Nisan 2019 tarihi ile üç (3) yılını doldurmuş ve müteakip dönem için sözleşme imzalamış olması gerekmektedir. Adaylar gelirken ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitim tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösterir belgeyi yanında getireceklerdir.

Sözleşmeli erbaş ve erlerden uzman erbaşlığa geçenlerin sözleşmeleri kendiliğinden son bulur. Uzman erbaş olarak atananlar atandığı eğitim birliğine doğrudan katılmak zorundadır. Üç (3) yılını doldurmuş, ancak müteakip dönem için sözleşmesini yenilemeyenlerin müracaatları diğer adaylar ile birlikte aynı şartlarda (27 yaş ve diğer şartlar) kabul edilebilecektir.

Üç (3) yılını doldurmadan tek taraflı sözleşmesi feshedilmiş ya da ayrılmış olanların müracaatları kabul edilmeyecektir. (Söz.Erb.ve Er Kanunu 28/1A değişiklik)

h. Seçme sınavlarını başarı ile geçmek, sevk edildikleri hastanelerden TSK, J.Gn.K.lığı ve Shl.Güv.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak "Komando Uzman Erbaş Olur veya Uzman Erbaş Olur " kayıtlı sağlık raporu almış olmak,

ı. En az 164 cm ve en fazla 210 cm boyunda olmak koşuluyla, kilosu Tablo-1?de Boy-Kilo Tablosunda oranları belirtilen değerler içerisinde bulunmak. (Boy uzunluğu çıplak ayakla, ağırlık ise spor şortu/eşofman ile ölçülür.)

i. Askeri öğrencilikle ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, J.Gn.K.lığında ve Sahil Güvenlik K.lığında daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak,

j. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,(Güvenlik soruşturması için adayların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olan adres bilgileri kullanılacaktır. Bu nedenle adayların halen ikamet ettiği güncel adres bilgileri, il/ilçe nüfus müdürlüklerince kullanılan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde kayıtlı olması gerekir.)

k. Verilen ceza, ertelense, seçenek yaptırımlara çevrilse, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilse veya affa uğrasa dahi; Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikâp, iftira, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, yalan yere tanıklık, yalan yere yemin, cürüm tasniî, ırza geçmek, sarkıntılık, kız, kadın veya erkek kaçırmak, fuhşiyata tahrik, gayri tabiî mukarenet, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçlar ile istimal ve istihlâk kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmî ihale ve alım ve satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma suçları ile askerlik hizmeti sırasında firar, amir veya üste fiilen taarruz, emre itaatsizlikte ısrar, üste hakaret, mukavemet, fesat, isyan suçlarından dolayı yahut 22/5/1930 tarihli ve 1632 sayılı Askerî Ceza Kanununun 148 inci maddesinde yazılı suçlardan mahkûm olmamak,

l. Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adli veya askeri mahkemeler tarafından otuz (30) günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak,

m. Taksirli suçlar nedeniyle altı (6) ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkûm olmamak.

n. Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.

o. Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak. (Göğüs kafesi ve omurgasında şekil bozukluğu bulunmamak, düz taban olmamak, vücudunun daimi açık yerlerinde, kol, ön kol ve el bölgesinde, baş-boyun bölgesinde, diz altında dövme bulunmamak, vücudunun herhangi bir yerinde kendine zarar verme işareti olan jilet, sigara yanığı izleri bulunmamak.)

ö. Dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2019, 13:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ercan
Ercan - 3 yıl Önce

Alımı ne zaman yapılacak

Hasan Bahtiyar
Hasan Bahtiyar - 3 yıl Önce

Jandarma Muvazzaf subay alimi istiyoruz. Kpss 60 olsun. En az 10bin alim tş

tecrübeli
tecrübeli - 3 yıl Önce

Ben 400metre koşuda elenmiştim 1 saniye ile.Tabii ben mayısta çağrılmıştım.400m kosu görüldüğü gibi değil.Hafife almayın.

Ahmet buyruk
Ahmet buyruk - 3 yıl Önce

Orta okul mezunuyum yas25 boyum1.80dir