Sahil Güvenlik 175 Uzman Erbaş Alımı Başvuru Ekranı Açıldı! Nasıl Başvuru Yapılır?

Sahil Güvenlik Komutanlığı 2020 yılı uzman erbaş alımı başvuru süreci başladı. Peki kimler başvuru yapabilecek? Nasıl başvuru yapılacak? İşte Başvuru yöntemleri.

Sahil Güvenlik 175 Uzman Erbaş Alımı Başvuru Ekranı Açıldı! Nasıl Başvuru Yapılır?

Sahil Güvenlik Komutanlığı 2020 yılı için ilk dönem uzman erbaş alımı yapacağını geçtiğimiz günlerde belirtmişti. İlgili ilan için başvuru süreci az önce komutanlıktan gelen duyuru ile başladı ve başvurular İnternet ortamında yapılacak. Toplamda 175 kişilik boşluk ile Uzman Erbaş alımı yapılacak olup Sahil Güvenlik Komutanlığı alımları hakkında detayları sizlere haberimizde aktarıyoruz.

ALIM YAPILACAK KADROLAR?

Sahil Güvenlik Komutanlığı toplamda 175 kişilik kadro ile ve KPSS şartı olmadan, 60 Motorcu, 15 Elektrikçi, 40 Topçu, 30 Serdümen ve 30 Kurbağa adam kontenjanlarında uzman erbaş alımı yapılacak.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLECEK?

2020-1 Uzman erbaş alımları için adaylardan bazı genel ve özel nitelikler talep edilmektedir. Bu yönde adayların genel olarak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Askeri öğrencilik ile ilişkisi kesilmemiş olmak, Alım yapılacak brenşta ilgili eğitim bilgisine sahip olmak, Sağlık açısından TSK ve diğer komutanlıklar tarafından belirtilen niteliklere haiz olmak şartı aranacak.Özel olarak ise adaylardan,

En Az Lise mezunu olmak,

En az 164 cm boyunda olmak, 

2020 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1993 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir),

Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, başvuru tarihinin ilk günü itibariyle terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (03 Mart 2015 tarihi ve sonrasında terhis olanlar),

Hala Askeri görevini yapan adaylar için birlik komutanlıklarından alınacak nitelik belgesine sahip olmak şartları aranacaktır.

BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI!

Sahil Güvenlik Şubat ayının son haftasında ilanı yayımlamıştı. Başvuru süreci ise 03 Mart 2020 tarihi ile başlamış olan Uzman Erbaş alımı için adaylar başvurularını en geç, 13 Mart 2020 tarihine kadar gerçekleştirmek zorundadırlar.

NASIL BAŞVURU YAPILACAK!

Başvuru kılavuzunda beliritlen nitelikleri taşıyan adaylar başvurularını sadece https://www.turkiye.gov.tr/sahil-guvenlik-komutanligi-is-basvurusu internet adresi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır. İnternet ortamı dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır. Başvuru sonuçları adaylara www.sg.gov.tr adresi üzerinden ilan edilecektir. Bu kapsam başvurular,

Tüm branşların veya bazı branşların başvuru sayısında istenilen sayıya ulaşılamaz ise idare tarafından başvuru süresi, tüm branşlar veya bazı branşlar için uzatılabilecektir. Bu durum, www.sg.gov.tr internet adresinden bilahare belirtilecektir.

Askerlik sınıf/branş/ihtisasına göre başvuru yapan adaylar ile sisteme ilave belge yüklemesi gereken adaylar internet üzerinden başvurularını yaparken;

(1) Askerlik görevini tamamlayanlar, üzerinde terhis tarihi ve sınıf/branş/ihtisasının açık ismi yazılı terhis belgesini, (e-devlet üzerinden alınan askerlik durum belgesinde adayın sınıfı/branşı/ihtisası yer almadığından, askerlik sınıf/branş/ihtisasına göre adayın uygunluğu tespit edilememekte ve bu adayların başvurusu değerlendirilememektedir.)

(2) Askerlik görevini yapmakta olanlar veya sözleşmeli erler bağlı olduğu birliğinden alacağı görev yeri yazısını (sınıf/branş/ihtisasının açık ismini belirtir şekilde) (sözleşmeli erler için örnek yazı sayfa-16, askerlik görevini yapmakta olanlar için örnek yazı sayfa-17),

(3) Başvuru için talep edilen ilave belge/sertifikasını,

okunaklı bir şekilde taratarak/fotoğrafını çekerek sisteme yükleyeceklerdir. Sistemde görünmeyen/okunmayan belge sahiplerinin başvuruları değerlendirilemeyeceğinden geçersiz sayılacaktır. Başvuru yaptığı branş itibariyle kendisinden herhangi bir belge istenmeyen adaylar belge yüklemesi yapmadan başvurusun tamamlayacaktır.

Adayların beyan ettiği/sisteme yüklediği belgelerin, kılavuzda yer alan başvuru şartlarına uygun olmadığının tespit edilmesi durumunda alım sürecinin hangi aşamasında olursa olsun aday elenmiş kabul edilecek ve adayın işlemleri iptal edilecektir (Atamaları yapılmış olsa dâhi). Bu husustaki hukuki sorumluluk adayın kendisinde olacaktır.

İnternet dışında posta yoluyla veya şahsen yapılan başvurular dikkate alınmayacaktır.

Alım süresince her türlü duyuru www.sg.gov.tr internet adresinden yapılacak olup adaylar alım takvimine göre duyuruları takip etmekle sorumludur. Adayların adreslerine herhangi bir tebligat gönderilmeyecektir. www.sg.gov.tr internet adresinden yapılacak duyurular resmi tebligat niteliği taşımaktadır.

BAŞVURU KILAVUZU

BAŞVURU EKRANI

YORUM EKLE