Sahil Güvenlik 150 Uzman Erbaş Alımı Başvurusu Başladı! İstenen Belgeler?

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımı için başvurular başladı. Lise mezunu uzman erbaş alımı başvuru detayları ve adımları haberde.

Sahil Güvenlik 150 Uzman Erbaş Alımı Başvurusu Başladı! İstenen Belgeler?

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş alımı başvurusu başladı. Komutanlık geçtiğimiz gün yayımladığı ilan ile bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere farklı alanlarda uzman erbaş alımı yapılacağını bildirmişti. Başvuruların başlamasını bekleyen adaylar için süreç az önce başladı. Sahil Güvenlik Komutanlığı başvurusunda bulunacak olan adaylar aşağıdaki bilgileri kullanarak başvuru yapabilecekler.

2022/2 Uzman Erbaş Alımı Başvurusu Başladı!

Sahil Güvenlik Komutanlığının uzman erbaş alımı başvurusu başladı. Sürecin başlamasını bekleyen adaylar için başvuru süreci Bugün ( 10 Ekim 2022 ) itibari ile başladı. Adaylar başvurularını sadece İnternet ortamında gerçekleştirecekler.

Başvuru Tarihleri: 10 Ekim 2022 - 20 Ekim 2022

Başvuru Adresi: https://www.turkiye.gov.tr/sahil-guvenlik-komutanligi-is-basvurusu

Başvuru Yapılacak Kontenjanlar Hangileridir?

Sahil Güvenlik Komutanlığı 150 uzman erbaş kadrosu ile

  • 40 Şoför ( Kara )
  • 45 Motorcu ( Yüzer )
  • 65 Topçu ( Yüzer )

alımı gerçekleştirilecektir.

Başvuru İçin Adaylardan Hangi Şartlar Aranacak?

Uzman Erbaş alımında adayların en az lise mezunu olmaları gereklidir. Bu kapsamda;

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

- Kamu haklarından mahrum olmamak,

- En az lise mezunu olmak,

- 27 yaşını bitirmemiş olmak,

- Askerlik görevini yükümlü erbaş/er veya sözleşmeli erbaş/er olarak yapmış veya yapıyor olmak,

- Askerliğini yapmış olanlardan terhisinin üzerinden 5 yıl geçmemiş olmak, 

- Askerliğini yapan adaylar için Birlik komutanlıklarından Uzman Erbaş olur nitelik belgesinin almak,

- Sözleşmeli Er veya Erbaşlardan başvuru tarihleri içerisinde 3 yıl görev yapmış olan adaylar için 29 yaşından büyük olmamak,

- Askeri öğrenci ile ilişiği kesilmemiş olmak,

- TSK veya Jandarmada daha önce askeri personel olarak istihdam edilmemiş olmak,

- Yapılacak tüm sınavlarda başarılı olmak,

- En az 164 cm boyunda olmak şartı aranacak.

Mesleğine Göre Özel Şatlar:

Topçu Branş Şartları: Askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığında Topçu, Torpidocu, Mayıncı veya Porsun sınıf/branş/ihtisasında yapmış veya yapıyor olmak.

Motorcu Branş Şartları: Askerlik hizmetini Deniz Kuvvetleri Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığının yüzer unsurlarında (Gemi/Bot vb.) Motorcu sınıf/branş/ihtisasında yapmış veya yapıyor olmak veya  Meslek Liselerinin; Gemi Makineleri veya Denizcilik/Makine Zabitliği bölümü mezunu olup, askerlik hizmetini yapmış veya yapıyor olmak.

Şoför Branş Şartları: Yeni tip sürücü belgelerinde “DE” sınıfı ehliyeti bulunup, askerlik hizmetini yapmış veya yapıyor olmak.

Başvurular Nasıl Yapılaca? İstenen Belgeler Nelerdir?

Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş alımı için başvurular sadece İnternet üzerinden yapılacak. Askerlik sınıf/branş/ihtisasına göre başvuru yapan adaylar ile sisteme ilave belge yüklemesi gereken adaylar internet üzerinden başvurularını yaparken; aşağıdaki belgeleri sisteme yüklemeleri gereklidir.

  • Askerlik görevini tamamlayanlar, üzerinde terhis tarihi ve sınıf/branş/ihtisasının açık ismi yazılı terhis belgesini, (e-devlet üzerinden alınan askerlik durum belgesinde adayın sınıfı/branşı/ihtisası yer almadığından, askerlik sınıf/branş/ihtisasına göre adayın uygunluğu tespit edilememekte ve bu adayların başvurusu değerlendirilememektedir.)
  • Askerlik görevini yapmakta olanlar veya sözleşmeli erler bağlı olduğu birliğinden alacağı görev yeri yazısını (sınıf/branş/ihtisasının açık ismini belirtir şekilde) (sözleşmeli erler için örnek yazı, askerlik görevini yapmakta olanlar için örnek yazı
  • Başvuru için talep edilen ilave belge/sertifikasını, okunaklı bir şekilde taratarak/fotoğrafını çekerek sisteme yükleyeceklerdir. 

SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI BAŞVURU KILAVUZU

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet diril
Mehmet diril - 1 yıl Önce

Jandarma 2023 yılına girince bir daha alım yapacak mı