MSB Kara Kuvvetleri 2020 Yılı İlköğretim Mezunu Sözleşmeli Er Alımı Yapıyor!

Milli Savunma Bakanlığı bünyesine askeri personel alımı için 2020 yılı er alımı başvuru kılavuzu yayımladı. Peki şartlar nedir? Kimler er olabilir?

MSB Kara Kuvvetleri 2020 Yılı İlköğretim Mezunu Sözleşmeli Er Alımı Yapıyor!

MSB Pertem üzerinde yayımlanan ilana göre Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 2020 yılı sözleşmeli er alımı yapacağını bildirdi. Binlerce askeri personel alımı yapılacak olup sadece başvuru şartlarını taşıyan adaylar başvuru yapabilecek. İşin Olsa ekibi olarak sizlere haberimizde ilanın detaylarını aktarıyoruz.

SÖZLEŞMELİ ER VE ERBAŞ KİMDİR?

Sözleşmeli erbaş ve er; vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlerin yapmış oldukları görevleri yerine getirmek için belirli bir ücret karşılığı 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esaslarına göre istihdam edilen, erbaş ve er kadrolarında görev yapan asker kişidir.

KİMLER SÖZLEŞMELİ ER OLABİLİR?

Milli Savunma Bakanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığında sözleşmeli er olarak görev almak isteyen adaylar öncelike komutanlık tarafından belirtilen, Genel ve özel nitelikleri taşıyor olmaları gereklidir. Bu yönde özel olarak, Eğitim, Sağlık, Yaş gibi nitelikler aranacak.

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

  • Türk vatandaşı ve erkek olmak,
  • Kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak,
  • Askerî okullardan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmemiş olmak,
  • Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er olarak istihdam edilmemiş olmak,
  • Taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkûm olmamak,
  • Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara ya da terör örgütlerine üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı bulunmamak,
  • Terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamış, bu örgütlere yardım etmemiş, kamu imkân ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmamış ya da kullandırmamış, bu örgütlerin propagandasını yapmamış olmak,
  • Öğrenimini kendi adına yapmış olmak veya herhangi bir kurum veya kuruluşa karşı hizmet veya tazminat yükümlülüğü bulunmamaktır.

ÖZEL NİTELİKLER NEDİR?

Eğitim Şartı: En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olmak.

Yaş Şartı:

Askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlamış olanlardan, müracaatın yapıldığı yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 25 yaşını bitirmemiş olmak.

Askerlik hizmetine başlamamış veya askerlik hizmetini tamamlamamış olanlardan, düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş olmak

Sağlık Şartı: Başvuru kılavuzundaki Boy ve kilo standartları tablosunda (Ek-3) belirtilen değerler içerisinde bulunmak (Sözleşmeli er adaylarında ağırlık üst sınırı tablodaki üst sınırdan 10 kg fazla olabilir.).

BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI!

Milli Savunma bakanlığı Kara kuvvetleri Komutanlığına ilk öğretim mezunu sözleşmeli er alımı başvuruları başladı. İlgili duyuru gelmesi ile birlikte MSB başvuru sürecini başlattı ve ilanda herhangi bir son başvuru tarihi verilmedi. Bu kapsamda başvuru sayısı yeterli sayıda tamamlandıktan sınra ilan kapatılacaktır.

Bu bağlamda adaylar başvurularını, personeltemin.msb.gov.tr internet adresinden e-devlet ile giriş yaparak Başvuru Programı Kullanma Talimatında (Ek-1) belirtilen esaslar dâhilinde çevrimiçi (online) gerçekleştireceklerdir.

Hala silah altında olan adaylardan başvuru yapacaklar Birlik komutnalıklarından alınacak nitelik belgesi ile başvuru yapmaları gereklidir.

BAŞVURU KILAVUZU

BAŞVURU EKRANI

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2020, 22:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Suat
Suat - 2 yıl Önce

İlköğretim Mezunu Sözleşmeli Er Alımı Yapıyor!