Lise, Ön Lisans ve Lisans Mezunu Uzman Erbaş Alımları Ne Zaman?

Jandarma Genel Komutanlığı Uzman erbaş alımı ne zaman yapılacak? Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu uzman erbaş alımı şartları nedir?

Lise, Ön Lisans ve Lisans Mezunu Uzman Erbaş Alımları Ne Zaman?

Jandarma Genel Komutanlığı askeri personel alımlarına devam ediyor. Aralıklarla yayımlanan askeri perosnel alımı ilanlarına göre fakrlı askeri kurumlar alım yapıyor. Ancak adayların en çok tercih ettikleri ve başvurusu yoğun yapılan askeri alanlardan olan uzman erbaşlık hakkında bilgileri sizlerle bu haberimizde paylaşacağız.

EN SON ALIM 2019 YILINDA YAPILMIŞTI!

Jandarma Genel Komutanlığı uzman eraş alımları için en son 2019 yılı Mart ayında kılavuz yayımladı. Yayımlanmış olan kılavuza göre 40 bin kişilik başvuru alındı. Jandarma Genel Komutanlığı 2019 yılı 1. dönem kapsamında aldığı başvurularda yarısını KPSS Puanı ile ve diğer yarısını KPSS puanı olmadan değerlendirmişti.

YENİ UZMAN ERBAŞ ALIMLARI NE ZAMAN?

Yapılan açıklamalara göre 2020 yılı için uzman erbaş alımları yapılmayacak.Önümüzdeki dönemlerde Jandarma Genel Komutanlığı uzman erbaş alımlarını komutanlık içinden yükseltmeler ile yapacak. Ancak olası bir durumda yeni alımlar yapılabilir.

LİSE, ÖN LİSANS VE LİSANS MEZUNU UZMAN ERBAŞ ALINACAK!

Uzman erbaş alımları en az lise mezunu olan adaylar arasından yapılmaktadır. Bu kapsamda Uzman erbaş başvurularına Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunu olan adaylar yapabilirler. Peki uzman erbaşlık için adaylardan aranan genel nitelikler ne zaman?

a. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak,

b. En az lise ve dengi okul mezunu olmak, (yurt dışında eğitim görenler denklik belgesini sisteme yükleyecektir.)

c. Nüfus kaydına göre (20) yaşından gün almış olmak ve yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olmak 

ç. Askerlik hizmetini yapma şartı aranmamaktadır. Ancak, askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat edenler için Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Tablo-2‟deki Nitelik Belgesinden seksen (80) puan ve üzeri not almış olmak.

d. Askerlik hizmetini yapmakta iken „Askerliğe elverişli değildir‟ raporu alarak terhis edilmemiş olmak

e. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için müracaat tarihinin ilk günü itibariyle , terhisinin üzerinden beş yıldan fazla süre geçmemiş olmak 

f. Müracaat edecek adayların hem yirmi yedi (27) yaşını bitirmemiş olması, hem de terhisinin üzerinden beş (5) yıldan fazla süre geçmemiş olmak,

g. Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç (3) yıl görev yapmış, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve (29) yaşını bitirmemiş olmak,

ğ. Sözleşmeli erbaş ve er olarak halen görev yapanların, başvurunun son günü olan (3) yılını doldurmuş ve müteakip dönem için sözleşme imzalamış olması gerekmektedir. Adaylar gelirken ilk sözleşme tarihi, sözleşme bitim tarihi ve yeni sözleşme tarihini gösterir belgeyi yanında getireceklerdir.

h. Seçme sınavlarını baĢarı ile geçmek, sevk edildikleri hastanelerden TSK, J.Gn.K.lığı ve Shl.Güv.K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak “Komando Uzman Erbaş Olur veya Uzman Erbaş Olur ” kayıtlı sağlık raporu almış olmak,

ı. En az 164 cm ve en fazla 210 cm boyunda olmak koşuluyla, kilosu Tablo-1‟de Boy-Kilo Tablosunda oranları belirtilen değerler içerisinde bulunmak. 

i. Askeri öğrencilikle ilişği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde, J.Gn.K.lığında ve Sahil Güvenlik K.lığında daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak,

j. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak,

k. Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,

l. Taksirli suçlar hariç olmak üzere diğer suçlardan adli veya askeri mahkemeler tarafından otuz (30) günden daha fazla süreli hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile mahkûm olmamak,

m. Taksirli suçlar nedeniyle altı (6) ay veya daha fazla süre ile hürriyeti bağlayıcı bir cezaya mahkûm olmamak.

n. Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevi şahsiyetine gölge düşürmemiş, askerliğin şeref ve haysiyeti ile bağdaşmayacak eylemlerde bulunmamış, tutum ve davranışları ile yasadışı siyasi, yıkıcı ve bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş olmak.

o. Vücut yapısı düzgün, her bakımdan sağlam ve fiziki görünüşü kusursuz olmak. 

ö. Dilinde pelteklik, tutukluk ve kekemelik gibi konuşma özrü bulunmamak

İLANDAN HABERDAR OLMAK İÇİN SENDE KATIL

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 08:27
YORUM EKLE