KKK ve DKK 2019 Sözleşmeli Er Alımı Yaş, Eğitim, Askerlik Şartları Nedir?

Milli Savunma bakanlığına 2019 yılı sözleşmeli er alımı başvuru şartları açıklandı. Nasıl başvuru yapılır? Kimler başvuru yapabilir? İşte detaylar.

KKK ve DKK 2019 Sözleşmeli Er Alımı Yaş, Eğitim, Askerlik Şartları Nedir?

Milli Savunma bakanlığı Personel Temin adresi üzerinde sözleşmeli er alımı ilanı yayımlandı. MSB bu yönde yayımladığı kılavuzda Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarına 2019 yılı için alım yapacaını belirtti. Sadece başvuru şartlarını taşıyan adayların başvuruları kabul edilecektir. İşin Olsa ekibi olarak sizlere bu haberimizde ilanın detaylarından bahsedeğiz.

SÖZLEŞMELİ ER KİMDİR?

Sözleşmeli erbaş ve er; vatani görevini yapmakta olan yükümlü erbaş ve erlerin yapmış oldukları görevleri yerine getirmek için belirli bir ücret karşılığı 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esaslarına göre istihdam edilen, erbaş ve er kadrolarında görev yapan asker kişidir.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

MSB KKK ve DKK sözleşmeli er alım ilanına sadece başvuru şartlarını taşıyan adaylar başvuru yapabilecek. Bu yönde adaylardan genel olarak, Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum kalmamış olmak, Daha önce TS'da subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş, sözleşmeli erbaş ve er olarak istihdam edilmemiş olmak, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak,

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik K.lığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde Sözleşmeli Erbaş ve Erler için belirtilen şartları taşımak, Herhangi bir terör örgütü üyeliği olmamak ve Askeri okullardan her ne sebeple olursa olsun ayrılmamış olmak gibi genel nitelikleri taşıyan adaylar başvuru yapabilecek.

EĞİTİM ŞARTI:

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli er adaylarını en az ilköğretim mezunu olan adaylar arasından yapacak.

YAŞ VE ASKERLİK ŞARTI:

Sözleşmeli er olmak isteyen adaylar Askerlik görevini yapmamış ise 20 yaşından gün almış olmaları gereklidir. Askerliğini yapmış olan adaylar ise Ocak ayının ilk günü itibari ile 25 yaşını doldurmamış olmaları gereklidir.  Askerlik görevini hala yapmakta olan adaylar ise Birlik komutanlıklarından Nitelik belgesi almaları gereklidir.

BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI:

MSB Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı sözleşmeli er alımı başvuru süreci başladı. İlanın yayım tarihi olan 12 Kasım 2019 tarihi itibari ile başvurularına başlayan adaylar için son başvuru tarihi belirtilmedi. Gerekli başvuru alındığında ilan MSB PERTEM üzerinden kaldırılacaktır.

NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Adaylar başvurularını https://personeltemin.msb.gov.tr internet adresinden e-devlet ile giriş yaparak Başvuru Programı Kullanma Talimatında (Ek-1) belirtilen esaslar dâhilinde çevrimiçi (online) gerçekleştireceklerdir. Halen silahaltında olan adaylar çevrimiçi başvurularını yaptıktan sonra Ek-4’te bulunan dilekçeye başvuru sayfasının çıktısını da ekleyerek, kıta özlük dosyalarının muhafaza edildiği ilk amirine (nitelik belgelerinin hazırlanması için) müracaat edeceklerdir.

BAŞVURU KILVUZU

BAŞVURU EKRANI

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 23:51
YORUM EKLE