MSB 5000 TL Maaş İle Yedek Subay ve Astsubay İle Erbaş/Er Tercihleri

MSB Askeralma Genel Müdürlüğünün 16 Temmuz da başlayan Yedek Subay, Astsubay, Bedelli Askerlik ve Erbaş/Er tercihleri hala devam ediyor.

MSB 5000 TL Maaş İle Yedek Subay ve Astsubay İle Erbaş/Er Tercihleri

Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından 16 Temmuz 2019 tarihinde başlatılan asker alma işlemleri hala devam ediyor. Binlerce aday tercihlerini 16 Temmuz 2019  ile 19 Temmuz 2019 tarihi arasında yaptı ancak hala başvuru yapmamış olan adaylar var. Bizde İşin Olsa ekibi olarak birkez daha bu konuya değinmek istedik.

Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından geçen hafta yapılmış olan duyuruya göre 7179 sayılı Askeralma Kanunu gereğince Askeralma Yönetmeliği yürürlüğe girinceye kadar yükümlüler tarafından yapılacak işlemler ve uygulanacak faaliyetler yayımlanarak, bedelli askerlik Yedeksubay-Astsubay ve Erbaş/ Er tercihleri alınacak. Söz konusu bu duyuruda Yoklaması olanlar ve olmayanlar için genel husular, bedelli askerlik ücretleri ve doviz ile askerlik yapma maddeleri bulunuyor.

Yoklaması Olmayan Yedek subay ve yedek astsubay olma hakkına sahip olanlar:

2019’da silahaltına alınmak isteyenlerden yoklaması olmayanlar 16-31 Temmuz 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden yoklamalarını yaptıracak ve bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır

Yoklaması Bulunanlar:

2019’da sevke tabi olup yoklaması bulunanlar 16 Temmuz-31 Ağustos 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

MYO Mezunları İçin:

İki veya üç yıllık meslek yüksek okulu mezunu yoklama kaçaklarından yedek astsubay olmak isteyenler, 31 Temmuz 2019’a (dahil) kadar yoklamalarını yaptıracaktır.

Erbaş/Er olarak:

Yedek subay ve yedek astsubay olarak seçilmeyen yükümlüler askerlik hizmetini erbaş/er olarak yerine getirecektir.

Bedelli Askerlik:

  • Yararlanacak yükümlülerin başvuruları 16 Temmuz 2019’da başlayacak, kura işlemi 2020 Ocak ayında yapılacak ve duyurulacaktır. Hak sahiplerinin bir aylık temel askerlik eğitimi için silâhaltına sevkleri 2020 Mart ayından itibaren başlayacaktır
  • Kanunun yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019’da (dahil) yoklama kaçağı, bakaya veya saklı durumda olanlar, ödemelerini 01 Kasım 2019’a (dahil) kadar; diğer hak sahibi yükümlüler ise 31 Aralık 2019’a (dahil) kadar yapacaktır
  • Bedelli askerlik 2019 yılı bedeli 33.230 (otuzüçbinikiyüzotuz) TL’dir. Ödemeler; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası ile PTT Şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılacaktır.

Dövizle Askerlik Ne Kadar?

2019 yılı dövizle askerlik ücreti 5.442 (beşbindörtyüzkırkiki) Avro’dur. Mevcut uygulamaya devam edilecektir

İdari Para Cezası Alanlar:

  • 26 Haziran 2019 (dahil) itibarıyla askerlik hizmetini tamamlayanlar ile silahaltında bulunanların
  • 26 Aralık 2019’a (dahil) kadar silahaltına alınacakların ödenmemiş idari para cezaları tahsil edilmeyecektir

2020 YILINDA SİLAHALTINA ALINACAKLAR?

2020 yılında silahaltına alınacak 2000 doğumlular ve bunlarla işleme tabi daha yaşlı doğumlu yükümlüler 16 Temmuz-31 Aralık 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet üzerinden veya askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat ederek bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALPEREN CAN
ALPEREN CAN - 1 yıl Önce

merak ettiğim husus şu. diyelim ki 1 ay acemi 5 ay kıta saha sonra da terhis. meslek yüksek okulu(MYO) olanlar kalmak istediğinde er erbaş olarak mı yoksa yedek astsubay olarak mı yapabilir? ben MYO 6 ayı bitirip direk yedek astsubay olabilir miyim er erbaş olmadan?

Ahmet Karadağ
Ahmet Karadağ @ALPEREN CAN - 6 ay Önce

Hayır. Eğer yedek astsubay olmak istiyorsan ve MYO mezunuysan tercihini ilk aşamada yapman lazım. Yani askerliğe yedek astsubay olarak başlaman gerekli. Diğer bir durum ise; ikinci 6 ay kalmak istersen sadece er/erbaş olarak devam edebilirsin.