Lise Mezunu Uzman Erbaş Alımı Resmi Gazete'de Yayımlandı

Resmi Gazete'nin 18 Eylül 2019 tarihli yayımına göre lise mezunu uzman erbaş alımın yapılacak. Peki kimler başvuru yapabilir? Şartlar nedir? İşte detaylar

Lise Mezunu Uzman Erbaş Alımı Resmi Gazete'de Yayımlandı

Resmi Gazete'nin 18 Eylül 2019 tarihli ilanları yayımlandı. Yayımlanmış olan duyuruya göre Sahil Güvenlik Komutanluğı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere uzman erbaş alımı yapacağını belirtti. Bu kapsamda Adaylardan bazı nitelikler talep edilmekte ve tüm nitelikkleri yerine getiren adayların başvuruları kabul edilecektir. Peki Resmi Gazete'de yayımlanmış olan Uzman Erbaş alımı ilanının detayları nedir? Kimler başvuru yapabilir?

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Lise mezunu uzman erbaş alım ilanına başvuru yapacak adaylardan, bazı genel ve özel nitelikler aranıyor. Bunlara, Eğitim şartı, yaş şartı askerlik şartı gibi nitelikler dahildir. Bu kapsamda adyalardan şu şartlar aranmaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak.
 • En az lise mezunu olmak.
 • 2019 yılının Ocak ayının ilk günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1992 ve daha sonra doğmuş olanlar başvurabilir).
 • Askerlik görevini yapmış veya yapıyor olmak.
 • Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla süre geçmemiş olmak (19 Eylül 2014 tarihi ve sonrasında terhis olanlar).
 • Askerlik hizmetini sürdürenler için kılavuzda da yer alan uygun nitelik belgesi almak.
 • Yapılacak yazılı sınav, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik ve değerlendirme testleri (yüzme dâhil), uygulamalı sınavlar ile mülâkat sınavında başarılı olmak ve Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenen kontenjana girmek.
 • Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından sevk edilecek hastanelerden “…….. Branşında Uzman Erbaş Olur.” kararlı sağlık raporu almak, ayrıca branş/ihtisas özelliklerine göre gereken koşulları karşılamak.
 • Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak.
 •  Askerî öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak, Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay, astsubay, uzman jandarma veya uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak.
 • Sahil Güvenlik Komutanlığı Uzman Erbaş Alımları Bilgilendirme Kılavuzu’ndaki (Eylül 2019) diğer şartları taşıyor olmak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Sahil Güvenlik Komutanlığı uzman erbaşlık için başvurular, 19-30 Eylül 2019 tarihleri arasında https://www.turkiye.gov.tr/sahil-guvenlikkomutanligi-is-basvurusu internet adresi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacaktır. Başvuru ile ilgili detayların yer aldığı bilgilendirme kılavuzuna, www.sg.gov.tr internet adresinden ulaşılabilecektir.

BAŞVURU KILAVUZU VE DETAYLAR

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 09:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
İkamet şartının kaldırılmasını talep ediyorum
İkamet şartının kaldırılmasını talep ediyorum - 2 yıl Önce

İkamet şartının kaldırılmasını talep ediyorum