Antika Pazarı Mercek Altında

Antika pazarı Maliye Bakanlığı tarafından mercek altına alındı. Kara para aklama kapsamında 25 milyon dolarlık antika pazarında inceleme İstanbul Merkezli olarak başladı. İşte ayrıntılar…

Antika Pazarı Mercek Altında

Antika Pazarı Mercek Altında

Döviz bürolarının ardından antikacılar da maliyenin incelemesine girdi. Suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanı ile mücadele kapsamında maliye antikacıları mercek altına aldı. Yılda 20-25 milyon arası ciroya ulaşan antika sektörünün antika eşyanın değerinin alıcı ile satıcı arasında belirlenmesini de yani belli bir kriterinin olmamasını da dikkate alan maliye ihbarlar da gelmesi üzerine inceleme için start verdi. İstanbul merkezli olarak başlatılan incelemede bazı antika dükkânları üzerinden kara para aklandığına yönelik ihbarlar dikkate alınarak başlandı. Maliye bu inceleme için çok sayıda ekip görevlendirdi. Maliye ekiplerinin odağında kara para aklama ve kaçakçılık var. Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bu yıl bilişim suçu, tefecilik, kaçak sigara ve akaryakıttan gelen paraların aklanmasına yönelik çalışmalar yapılacağını belirtti. Tarihi eser kaçakçılığına yönelik de çalışmalar başladı. Antika ve kargo sektörlerinin temsilcileri ile irtibata geçen yetkililer çalışmanın kapsamını genişletecek.

MALİYEYE İHBAR YAĞIYOR

Maliye bu konuda çok ihbar aldığını dile getirdi. Maliyeye yapılan ihbarların başında haksız kazanç elde etme, vergi kaçakçılığı, şüpheli para hareketi ve tefecilik, gelen ihbarların başında yer aldı. Bu ihbarları ise finans kurumları ve şans oyunu oynatıcıları takip etti. Döviz büroları, antikacılar, spor kulüpleri ve emlak sektöründe faaliyet gösteren yükümlü gruplardan şüpheli işlem bildiriminde maliye tarafından hassas davranmaları istendi. Geçen yıl Mali Suçları Araştırma Kurulu'na (MASAK) bin şüpheli işlem bildirimi yapılırken, ihbar edilen kişi sayısı da 400’e ulaştı. Bu yıl ise daha çok sigara kaçakçılığı, tefecilik ve bilişim suçları ile ilgili ihbarlar maliyeye yapılmaya başlandı. Maliye Bakanlığı bu yıl bu suçlarla ilgili aramalarına ağırlık veriyor. Bu kapsamda mercek altına alınan ilk yer de antikacılar oldu. Antikacılara geniş çaplı bir inceleme başlatıldı ve kara para aklama aramaları için düğmeye basıldı. Şu anda İstanbul genelinde çok sayıda antikacı inceleme altında.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE