Yeni yıl başı yaklaşırken çalışanların merak ettiği konuların başında 2021 asgari ücretin ne kadar olacağıdır. Asgari ücret pazarlıkları sürerken tutarın ne kadar olacağı da merak konusu oldu. Merak edilen konular arasında ayrıca asgari ücretin nasıl hesaplandığı, vergilerin asgari ücret içerisinde ne kadar yer tuttuğu gibi konulardır.

2021 Asgari Ücret Ne Kadar?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını gerçekleştirmiş olup bu toplantıda TÜİK tarafından bir işçinin aylık gıda harcamasına göre hesaplamış olduğu tutar açıklandı. TÜİK’e buna göre hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339, ağır işlerde çalışanlar için ise asgari cüreti 2 bin 792 TL olarak önerdi. Hükümetin ve sendika temsilcilerinin görüşmeleri ise devam ediyor.

Asgari Ücret Nasıl Hesaplanıyor?

Asgari ücretin net hesabı brüt tutarı üzerinden hesaplanmakta olup vergi ve primlerin düşülmesinden sonra net tutar ortaya çıkıyor. 2020 yılı itibari ile Brüt Asgari Ücret tutarı 2 bin 943,00 TL’dir. Bu tutardan şu kalemler düşülür:

  • Sigorta Primi İşçi Payı 412 TL,
  • İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı 29,43 TL

Bu noktada Gelir Vergisi Matrahı 2 bin 501 TL olarak ortaya çıkmaktadır. Bu tutar üzerinden de 375 TL 23 kuruş gelir vergisi düşülür.

  • Damga vergisi olarak da 22,34 TL düşülür.

Kesintiler toplamı 839 TL olarak hesaplanır. Bu brüt tutar üzerinden düşülür. Bekar ve çocuksuz biri için 220TL aile yardımı eklenir ve toplam tutar 2 bin 324 TL olarak net tutar elde edilir.

2021 Vergisiz Asgari Ücret

TÜİK’in açıkladığı TÜFE oranını esas alarak bir tutarın belirlenmesi muhtemel görünüyor. Buna göre brüt asgari cüretin 3 bin 678 TL olması bekleniyor. AGİ hesaplanırken damga vergisinin kaldırılması ve işsizlik fonu için kesilen %1’lik oranın durumunda asgari ücret ile çalışan sadece %14 SGK primi ödeyecek. Bu durumda da 2020 yılı asgari cüreti yüzde 36 artış göstererek net olarak 3 bin 163 TL olarak belirlenecek. 2021 yılı tutarının ne kadar olacağı, vergilerin kaldırılıp kaldırılmayacağı ise ilerleyen günlerde belli olacak.

Editör: TE Bilisim