PKK'yı O Dağlardan Resmen Silindi

Türk Silahlı Kuvvetleri, eli kanlı terör örgütü PKK'nın kırsalda en çok üslenme bölgeleri olan yerde büyük bir çaba sonucunda 40 gün sonra 116 teröristi öldürerek o bölgeyi kontrol altına aldı.

PKK'yı O Dağlardan Resmen Silindi

Türk Silahlı Kuvvetleri, eli kanlı terör örgütü PKK'nın kırsalda en çok üslenme bölgeleri olan yerde büyük bir çaba sonucunda 40 gün sonra 116 teröristi öldürerek o bölgeyi kontrol altına aldı.


Operasyonlar sürerken, kıskaca alınan PKK’lılara yardım için gönderilen teröristler bölgeye ulaşamadan öldürüldü.Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PKK’nın Türkiye içindeki en önemli üslenme bölgeleri olan Hakkâ ri’nin Oramar, Çarçela ve Doski Vadisi’nde sarp arazi yapısı ve zorlu hava koşullarına rağmen 40 gün süren operasyonlarda PKK’lı teröristleri etkisiz hale getirerek kontrol altına aldı. PKK’nın Kuzey Irak’tan Türkiye’ye geçişlerinde kritik öneme sahip olan ve “Türkiye’nin Kandil’i” denilen alanın temizlenmesi, PKK ve KCK yapılanmasının yanı sıra PYD üzerinde de çöküntü etkisi yarattı. Ana bağlantı güzergahı kesilen PKK’nın yaşadığı çöküntünün derinleştirilmesi için Türkiye içinde bulunan teröristlere karşı yeni operasyonlar düzenlenmesi için planlamalara başlandı.
 
Çözüm sürecinin kesintiye uğramasının ardından en kapsamlı operasyonlardan biri Hakkari’nin sarp dağlar içinde bulunan Çarçela, Oramar ve Doski Vadisi bölgelerinde yapıldı. 


5-10 metreden el bombası 


Operasyonda, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve İnsanlı Keşif Uçakları (İKU) etkin bir biçimde kullanıldı. Hava araçları ile keşiflerle PKK’nın mağara, barınak, sığınak ve mevzileri tespit edildi. Bu keşiflere dayalı hedef listeleri oluşturuldu. Keşfin ardından Oramar Tepe ve civarı önce savaş uçakları ile yoğun bir biçimde bombalandı. Ardından da PKK mevzileri, topçu ve havan atışları yoğun ateş altına alındı. PKK yoğun ateşle sersemletildi ve ardından Dağ ve Komando Tugayı birlikleri, Oramar Tepe’nin 500 metre yakınına kadar bir birliğini sızdırdı.

 İzleyen günlerde komandolar PKK’yı kıskaca almaya başladı. Teröristlerle komandoların mevzileri arasındaki mesafe zaman zaman 160 metreye indi. Çatışmalar başlayınca 5-10 metre mesafeden el bombalarının atıldığı temaslar yaşandı. Sıkışan PKK’lılar, çemberi kırmak ve kaçış noktaları oluşturmak için sık sık el bombaları ile saldırıya yöneldi. Ancak bu saldırılar amacına ulaşamadı ve teröristler etkisiz hale getirildi. 
 PKK’nın en önemli üs bölgelerinde sıkışması üzerine, örgütün lider kadrosundan Murat Karayılan, telsizle bölgedeki PKK’lılara talimat verdi. Sarp arazide sıkıştırılan PKK’lıları kurtarmak için Kuzey Irak’tan Türkiye’ye takviye gruplar gönderildi. Ancak yardıma gelen gruplar, hava araçları ile tespit edilerek, savaş uçaklarının ateşi ile daha yolda etkisiz hale getirildi. 40 gün süren operasyon ile bölge PKK’dan temizlendi. 
 PKK, operasyonun yapıldığı ana bölgeleri oluşturan İkiyakalar, Doski Vadisi ve Oramar Tepe üslenme yerlerini; Kuzey Irak’tan Hakkari’ye geçişler ile Türkiye’deki eylemlerden sonra güvenli kaçış yolu olarak kullanıyordu. Yüksekova ve Şemdinli ilçelerine yönelik eylemlerde kullanılan bu üslenme ile örgütün özerkliği hedefleyen uygulamalarına zemin oluşturma açısından önemliydi. 

PKK’da büyük çöküntü


Üslenme bölgesi, eleman temin noktası, sözde yargılama alanı olarak da kullanılıyordu. Operasyon ile; PKK açısından büyük öneme sahip olan İkiyakalar, Doski Vadisi ve Oramar Tepe bölgeleri terörist unsurlardan arındırılarak 5 Kasım’da tamamen kontrol altına alındı.
Güvenlik kaynakları, operasyonun sonucu hakkında şu değerlendirmeyi yaptı: “Bölgenin temizlenmesiyle; PKK’nın Türkiye ve Kuzey Irak arasında kritik geçiş güzergâhı olan, yani PKK’nın hem yemek hem nefes borusu iyice sıkılmış, nefes alamaz ve beslenemez duruma getirilmiştir. Türkiye içindeki teröristler, KCK ve YDG-H bu durumun ortaya çıkmasıyla büyük bir çöküntü yaşamışlardır. Bu çöküntünün daha da derinleşmesi, yurtiçinde teröristlere karşı yürütülecek kararlı operasyonlarla mümkün olabilecektir.”

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 00:39

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE