Bekçiler Artık GBT Sorgusu Yapacak

Havanın kararmasıyla beraber göreve başlayan bekçiler artık GBT sorgusu yapabilecek gece geç saatlerde yaya olarak devriye atan ve görevlerini yerine geçen bekçiler şüphelendikleri kişilere GBT sorgusu yapabilecek.

Bekçiler Artık GBT Sorgusu Yapacak

Havanın kararmasıyla beraber göreve başlayan bekçiler artık GBT sorgusu yapabilecek gece geç saatlerde yaya olarak devriye atan ve görevlerini yerine geçen bekçiler şüphelendikleri kişilere GBT sorgusu yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı'nın yeni bir kararı ile mahallede huzurun sağlanması amacıyla yeniden bekçi dönemi başlamış ve gece başlayan bekçi nöbetleri sabaha kadar devam etmekteydi. Bekçiler sokaklarda caddelerde çarşılarda parklarda pazar yerleri gibi mekânlarda devriye atarak vatandaşın güvenliğini sağlıyor. Bekçiler istedikleri kişilerin kimliklerini alarak GBT sorgulaması yapmaya hak kazandılar. Tıpkı polislerin olduğu gibi bekçilerinde GBT sorgulama hakkının olduğu ifade edildi ancak bazı vatandaşlar sorun çıkartabiliyor.

VATANDAŞIN BİLGİSİ YOK

Bazı vatandaşlar ne yazık ki bekçilerin böyle bir Hakkı olduğunu bilmiyor. Bekçilere kimlik verme konusunda sorun çıkartan vatandaşların ise direkt olarak POLİS ile görüştürülmesi bekleniyor.

Bekçiler ilk müdahale etme kavga ve gürültüye önlemek için istedikleri kişilerin kimliklerini sorgulayabilirler. Bu yetki İçişleri Bakanlığı tarafından verilmiştir. Tıpkı polislerde olduğu gibi bekçilerine kimlik kontrolü yapmasının önü açılmıştır.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan bir açıklamaya göre bekçiler herhangi bir kişiden kimlik ve GBT yapmak isterse vatandaşların bu konuda duyarlı olması ve herhangi bir sorun çıkarmaması isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 14:21

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
avukat
avukat - 1 yıl Önce

Kafanıza göre yazı yazıyorsunuz. Bekçinin gbt yapmasının hukuki dayanağı nedir yazın da bilelim, tartışalım. KABİLE DEVLETİ Mİ BURASI?

Vatandaş
Vatandaş - 12 ay Önce

Gece 12.20 de şehrin en işlek caddesinde kimlik sorgusu da ne demek oluyor.Yazıklar olsun şüpheden kasıt nedir.Normal vatandaşı suçlu gibi kimlik sorgusu olamaz.Yanlış uygulama hemen kaldırın bunu.

hasan ardaç
hasan ardaç - 11 ay Önce

ne kadar şaçma bekçilerin mahallerde olmasına seviniyoruz ama gbt ne alaka