913 İŞİD Militanı Yakalandı

Türk Silahlı Kuvvetleri, IŞİD'e çok ağır darbe vurdu. Türk Silahlı Kuvvetleri, sınırlardan yasadışı geçiş yapmak isteyen toplam 913 DAEŞ militanını yakaladı.

913 İŞİD Militanı Yakalandı

Türk Silahlı Kuvvetleri, IŞİD'e çok ağır darbe vurdu. Türk Silahlı Kuvvetleri, sınırlardan yasadışı geçiş yapmak isteyen toplam 913 DAEŞ militanını yakaladı.


Türk Silahlı Kuvvetleri, IŞİD  terör örgütüne göz açtırmıyor. 01 Ocak 2015 tarihinden bugüne kadar sınırlardan yasadışı geçiş teşebbüsünde bulunurken yabancı uyruklu 913 IŞİD Terör Örgütü üyesi yakalandı.  
 
Güvenlik birimlerinden alınan bilgilere göre, Kara hudutları ve Jandarma sorumluluk bölgelerinde alınan etkili tedbirler sonucunda,IŞİDTerör Örgütü mensubu teröristlerden yakalananların sayısında önemli ölçüde artış gözlendi.
 
Bu kapsamda yapılan incelemede; 01 Ocak 2015 tarihinden bugüne kadar sınırlardan yasadışı geçiş teşebbüsünde bulunurken yabancı uyruklu 913 IŞİD Terör Örgütü üyesi yakalandı.
 
Yakalananların sayısı yılın ilk altı aylık dönemine göre (Ocak-Mayıs, 349) ikinci dönemde (Haziran-Aralık, 564) yüzde 61 oranında artarken sınırlara yakın bölgelerdeki IŞİD Terör Örgütü’ne yönelik hava ve kara saldırıları sonucunda Kasım-Aralık aylarında yakalanan terörist sayısı 108’e ulaştı.
 
 KİLİS ELBEYLİ'DE YOĞUNLAŞIYOR
 
Yakalanan IŞİD Terör Örgütü üyelerinin 478’inin Türkiye’ye, 435 kadarının ise Suriye’ye geçmeye çalıştığı, yakalamaların Kilis Elbeyli bölgesinde yoğunlaştığı tespit edildi.

 
Yakalanan IŞİD Terör Örgütü mensuplarının silah, teçhizat ve kullandıkları sembollerden arındırılmış olduğu, geçiş teşebbüslerinde üzerlerinden özellikle para, hücum yeleği, cep telefonu ve bilgisayar gibi malzemelerin çıktığı tespit edildi.
 
Yakalanan şahısların ifadelerinde, Suriye’ye geçmeye çalışanların, yakınlarını bulmak için yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunduklarını belirttikleri kaydedildi.
 
BOMBA EĞİTİMİ ALIYORLAR
 
Türkiye’ye girmeye çalışanların bir kısmının IŞİD baskısından kaçtıkları, bir kısmının ise Suriye’de IŞİD Terör Örgütü kamplarında bomba eğitimi aldıkları ve Türkiye’de eylem yapmak amacıyla geçiş yaptıkları belirlendi.

Yurt içinde ve sınır hattında; alınan tedbirlerin, sınır hattında keşif ve gözetleme vasıtalarının sayılarının ve etkinliğinin arttığı, sınır hattına inşa edilen beton duvar, tel engeli ve hendeklerin geçişleri zorlaştırdığı, gece ve gündüz sınırın belli bir kesimine kadar araçla bile yaklaşamadıkları tespit edildi.
 
  Sınır hattında devriye ve kontrollerin sıkılaştırılması nedeniyle daha önce geçiş amaçlı kullandıkları bölgelere gidemedikleri anlaşılırken önceden geçiş yapılabileceğini bildikleri yerlerden geçmeye çalışan birçok IŞİD mensubunun huduttan açılan ateş sonucu yaralandığı, bir kısmının Suriye tarafında öldüğü belirlendi.
 
Özellikle erkek örgüt üyelerinin geçişinin hemen hemen yok denecek kadar azaldığı, geçişe teşebbüs eden az sayıdaki IŞİD unsurunun kadın ve çocuklardan oluştuğu tespit edildi.
 
 IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ ÜYELERİNİN HUDUTTAN GEÇİŞİ DURMA NOKTASINA GELDİ
 
IŞİD Terör Örgütü üyelerinin huduttan geçişlerinin neredeyse durma noktasına geldiği net olarak gözlenlendiği vurgulandı.
 
 IŞİD Terör Örgütü mensuplarının Türkiye sınırına yönelik geçiş teşebbüslerinin azalmasında; hudutlarda alınan emniyet tedbirleri, fiziki güvenlik sistemlerindeki iyileştirmeler, hudut birlikleri ve jandarma unsurlarıyla diğer makamlar arasındaki koordinasyonun artmasının oldukça etkili olduğunun değerlendirildiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 23:26

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE