Amerika Yatırımcı Vizesi Nasıl Alınır?

Amerika Yatırımcı Vizesi Nasıl Alınır?

Belirli bir miktarda yatırım yapmaları şartı ile kişilerin Green kart alabilmek için aldıkları vizeye Amerika yatırımcı vizesi adı verilmektedir. Kişiler bu vize ile Amerika vatandaşlığına geçerler. Ancak bu vizeyi alabilmek için Amerika hükümetinin belirlediği bölgelere en az 500 bin Amerikan Doları yatırım yapmak gerekir. Aynı zamanda yapılan yatırımın 2 ve 4 yıl arasında bölgede kalması şartı da vardır.

Amerika Yatırımcı Vizesi alabilmek için biraz önce de bahsettiğimiz gibi öncelikle bölgeye 500 – 1 Milyon arasında yatırım yapılması gerekir. Yatırım yapıldıktan sonra bir değerlendirme olur ve değerlendirme sonucu olumlu çıkarsa yatırım proje için aktarılır. Daha sonra ise kişi ve ailesi için Green Card başvurusunda bulunulur. Green Card başvurusunun değerlendirme süresi ise 8-12 ay arasında değişmektedir. Proje değerlendirmesi Green Card çıktıktan sonra yapılır. 3-4 yıl da bu değerlendirmenin süresi vardır. Daha sonra ise kalıcı Green Card için başvurular yapılmaktadır. Ancak kalıcı Green Card alabilmek için başvuru yapan kişinin en az 10 kişi istihdam etmesi ve proje merkezinde iki yıl boyunca yatırıma bağlı kalması gerekir.

Amerika yatırımcı vizesi başvurusu için kişinin ekonomik durumunu çok iyi belgelemesi gerekir. Kişi bu süreç içerisinde istenilen belgeleri dikkatli bir şekilde tamamlamaz ve hazırlamazsa başvurusunun reddedilme ihtimali yüksektir. Başvuru sırasında kişilerden yatırım yapacakları parayı yasal yollardan kazandıklarını belgelemek zorundadırlar. Bunlar şirketle ilgili ya da herhangi bir gayrimenkul satışından gelir elde edilmişse onunla ilgili belgeler olabilir. Kişinin eğitim durumu ve iş tecrübeleri ile ilgili belgeler de başvuru sırasında istenmektedir. Aynı zamanda başvuru yapan kişi ve ailesinin sabıka kaydı da Amerika Yatırımcı Vizesi almak için istenen belgeler arasında yer alır.

YORUM EKLE