Son zamanlarda dünya genelinde etkili olan birçok olay altın ve dolar fiyatlarını arttırmaya devam ediyor. Özellikle yatırımcılar tarafından bu yıl altın yılı olarak değerlendiriliyor. Uzun süredir yükselişini sürdüren altın ise dün akşam rekor bir seviyede tarihinin en yüksek değerini gördü. Kısa sürede bu kadar hızlı yükselişe geçen altın fiyatları ise yatırımcıları kararsız bırakıyor. Bazı uzmanlar altın fiyatlarının ilerleyen günlerde düşüşe geçeceğini savunurken bazıları ise fiyatların bir süre daha artış eğiliminde olacağını vurguluyor.

Gram Altın Fiyatı

Dün itibari ile gram altın en yüksek değer olan 396 seviyelerine kadar çıkmış bulunuyor. Altında yaşanan hızlı yükseliş sonrası çeyrek altın 645 TL 'ye çıkmıştı. Bugün itibari ile piyasalarda ise Cumhuriyet altını Alış: 2.110,00 ve Satış: 2.142,00 TL olarak işlem görürken, Yarım Altın Alış: 1.256,60 ve Satış: 1.280,90 TL’den, Gram altın Alış: 387,50 ve Satış: 388,02, Çeyrek Altın ise Alış: 621,20
Satış: 636,70 TL’den işlem görüyor.

Uzmanlar Uyarıyor

Yatırım uzmanları tarafından yapılan açıklamalar kapsamında dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan önlemlerin kademeli olarak kaldırılması ve ekonomilerin yakın zamanda tekrar açılacağına yönelik söylemlerin risk algısını azalttığını, fakat dolar kurundaki artışın da altına ivme kazandırdığı ifade edildi.

Özellikle ABD’de açıklanacak özel sektör istihdam verisi ile dolar kurunun seyrinin takip edileceği, teknik açıdan ise ons fiyatında doların direnç konumuna geldiğini gram altının ise 380 ile 400 TL bandında izleneceğini açıkladı.

Özellikle en son yükselişten sonra yapılan açıklamada altın fiyatlarındaki bu dalgalanmaların bir süre daha devam edeceği, ve piyasaların istikrar kazanması için daha sürenin var olduğu açıklamaları yer alıyor.

Editör: TE Bilisim