Ak Parti’nin Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde seçimin yenilenmesine yönelik talebi YSK tarafından kabul edildi. Yüksek Seçim Kurulu, Ak Parti’nin Keskin ilçesiyle ilgili yaptığı itirazı kabul etti. Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde 2 Haziran’da halk yeniden sandığa gidecek.
Kesinleşmeyen sonuçlara göre, 31 Mart Pazar günü yapılan seçimde İyi Parti adayı Necati Alsancak bin 806 oy alırken AK Parti adayı olan Dede Yıldırım ise Keskin’de 799 oy almıştı.

İTİRAZ BAŞVURUSU YAPILDI

İlçe Seçim Kurulu’na oyların yeniden sayılması için Ak Parti adayı olan Dede Yıldırım itirazda bulunmuştu. İlçe Seçim Kurulu ise Yıldırım’ın yaptığı bu itirazı reddederek, tutanaklarda bulunan hataları düzeltmiş ve bunun sonucunda Yıldırım’ın oyu bin 800 olarak Alsancak ile arasındaki fark 6 oya düşmüştü. Bu durumun üzerine Yıldırım seçimlerde usulsüzlük yapıldığını gerekçe göstererek İl Seçim Kurulu’na itiraz etmişti fakat bu itiraz reddedilmişti. Ak Parti adayı bu kez de Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuştu. İtirazı değerlendiren YSK, ilçede kısıtlı seçmenin oy kullandığını tespit ederek bu durumun sonucu etkilemesinden dolayı Keskin’de seçimlerin iptaline hükmetti. Keskin ilçesinde seçimler 2 Haziran’da yenilenecek.

İSTANBUL' DA SÜREÇ NETLEŞMEDİ

AK Parti' nin itiraz süreci İstanbul' da henüz netliğe kavuşturulmuş değil. AK Parti' nin tam hükümsüzlük başvurusu yapacağı, seçimlerin yenilenmesi noktasında talepte bulunacağı biliniyor ancak yalnızca Büyükçekmece için mi yoksa diğer ilçeler için de bir itiraz süreci yaşanacak mı bilinmiyor. Bu noktadaki gündem hararetini korurken, yaşanan gelişmeleri takip ederek sizlere ulaştırmaya çalışacağız.

Editör: TE Bilisim