Aday Memurluktan Memurluğa Nasıl Geçiş Yapılır?

Aday Memurluktan Memurluğa Nasıl Geçiş Yapılır?

KPSS yerleştirme yapmaz, KPSS sadece yerleştirme öncesinde sınavı yapar ve seviyeyi belirler. Yerleştirme ÖSYM tarafından yapılır. ÖSYM tercih yapan adayın yerleştirmesini yaptıktan sonra bu tebligatı adaya gönderir. Aday bu tebligatla birlikte kuruma başvuruda bulunur. Adayın yerleştiği kurum ikametgahının olduğu yerde ise tebligatı aldığı gün kuruma başvurması gerekir. Eğer ki şehir dışında, bulunduğu ikamet ettiği yerden dışarda bir yerde ise başvurduğu kurum 15 gün içerisinde başvurusunu yapabilir.

Aday memur tebligat kendisine yapıldıktan sonra kuruma başvurmaz ise yani ÖSYM memur adayına tebligatını yapmış ama memur adayı da kuruma gidip başvuruda bulunmamış ise kurum bu memur adayı için 10 günlük bekleme süresi tanır. Bu 10 günlük bekleme süresinde memur eğer kuruma başvurmaz ise kurum burada memurluktan çekilme işlemi uygular ve bu adayın memurluğunu iptal eder. Aday memurluk süresi 1 yıldan az iki yıldan fazla olamaz. Yani bir yıldan önce asilliğe atanamaz iki yıldan fazla süre de aday memur olarak görev yapamaz.

Aday memurların bu hususlara çok dikkat ederek başvuru sürelerini kaçırmamaları gerekir. Aday memurlara verilen süre içerisinde mutlaka başvuru yapmalıdırlar. Eğer başvuru süresini kaçırmaları durumunda aday memurların, memurlukları düşebilir. Bundan dolayı adayların işlerini iyi takip etmeleri ve kesinlikle başvuru sürelerini kaçırmamaları gerekir. Aday memurlar memurluğa geçişte yazımızdaki yolları izleyebilir ve zamanında işlerini tamamlayabilirler.

YORUM EKLE