6 Milyon Aday Kamudan Atama Bekliyor!

Kamu kurumlarında geçtiğimiz sene başlayan FETÖ operasyonu hız kesmeden devam ediyor. Şu ana kadar yayımlanan verilere göre kamu kurumlarından FETÖ'cü olduğu saptanan 110 bine yakın kişinin ihraç edildiği öğrenildi ve on binlerce kişinin de inceleme süreçleri devam etmektedir.

Geçtiğimiz sene binlerce adayın kamudan ihraç edilmesi ile adaylar Kamu Personeli Seçme Sınavına adeta hücum etti ve 6 milyon kişi KPSS'ye girdi. En çok rağbet ortaöğretim (lise) seviyesinde düzenlenen sınava oldu öyle ki toplam 4 milyona yakın aday sınava girdi.

6 MİLYON KİŞİ ATAMA BEKLİYOR!

FETÖ'den ihraç edilenlrin yerine girmek isteyen KPSS'ye girmiş toplam 6 milyon aday kamu kurumlarında memur ve personel olarak görev yapmak istiyor. Bu adaylar bakanlıkların ve kamu kurumlarının açmış olduğu sözlü, yazılı sınavlara ya da İŞKUR üzerinden yapılan kamu personeli alımlarına müracaat edebildiği gibi yine ÖSYM aracılığı ile yapılan merkezi yerleştirmeler ile kamuya girebilmektedir.

5 BİN ATAMA MI?

Devlet Personel Başkanlığı aracılığı ile yayımlanan duyuru da yıl sonuna kadar merkezi atamalar ile toplam 5 bin kişilik atamanın yapılacağı belirtildi. Yılda iki kez merkezi atama düzenleniyor buna göre KPSS 2017/1 ile toplam 3 bine yakın kişinin atanabileceği tahmin ediliyor. Tarım Bakanlığının ilanı da KPSS 2017/1 ile birleştirilirse ek olarak 2 bin memur alımı daha yapılacaktır. Ancak 6 milyon adayın girmiş olduğu KPSS sınavından 5 bin kişinin alınması kimseye yetmiyor.

Kamu kurumlarında istihdam etmek isteyen adayların istekleri doğrultusunda kamuya personel ve memur alımlarının artmasını umut etmekteyiz.

YORUM EKLE