25 yıl evli kadına 1500 TL maaş ödemesi yapılacak mı?

Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan yeterli oranda primleri yatırılan vatandaşlar bağkur yada SGK üzerinden gerekli tüm şartları taşıyanlar başvuruları yaparak emekli maaşı alabilmektedirler. 2020 yılı Ocak ayında milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun Türkiye Büyük Millet Meclisi plan ve bütçe komisyonunda sunduğu bir taslağa göre Sosyal Sigorta Genel Sağlık Sigortası kanununda değişiklik yapılması istenildi.

Tanrıkulu'nun vermiş olduğu kanun teklifinde detaylarına göre 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu ek maddelerinden 20. maddeye göre sigortası olmayan ev hanımlarının emeklilik haklarına sahip olabileceği ifade edildi. Emeklilikte aranan şartlar ise şu şekilde olacak;

Açıklanan Teklifteki Başvuru Şartları Neler?

Hak sahiplerinin evlilik tarihleri baz alınarak 25 yıl evli kalmaları gerekli olacak ve 50 yaşını doldurmalarının ardından hiç bir gelir almaya ve maaş almaya hakları olmayanlar için 5510 sayılı kanunun 41. maddesindeki belirtilen esaslar doğrultusunda 7200 gün borçlanmalarının ardından emekli olabilecekler. Bu vatandaşların daha önce ödenmiş primleri var ise bu tutarlar gün sayısından düşülerek hesaplama yapılacaktır. Prim ödeme süreleri için 2829 sayılı kanundaki belirtilen hükümler doğrultusunda işlem yapılacaktır.

Doğrusu Ne?

Bir çok çok sosyal medyada ve yazılı basında yer alan haberlere göre 25 yıl evli kalana 1500 Tl maaş ödeniyor içeriklerinin doğruluk payı bulunmamaktadır. Bu konudaki ilk kanun teklifi 2017 yılında verilmişti. Daha sonraki teklifi ise 2020 yılı Ocak ayında verildi. Emeklilik için verilen kanun teklifi plan ve bütçe komisyonundan geçmemiştir. Bu konudaki en doğru haberleri işin olsa sitemiz üzerinden an bean aktarmaya devam edeceğiz.

İşin Olsa

Editör: TE Bilisim