ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi), Türkiye'de yükseköğrenim kurumlarına giriş sınavlarını düzenleyen ve öğrenci yerleştirme işlemlerini yürüten bir kurumdur. ÖSYM, her yıl çeşitli sınavları düzenler ve bu sınavlar için bir takvim oluşturur. Sınav takvimi, sınav tarihlerini, başvuru süreçlerini, sonuç açıklama tarihlerini ve diğer önemli bilgileri içerir.

ÖSYM sınavları arasında Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), Lise Geçiş Sınavı (LGS), Alan Yeterlilik Testi (AYT), Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler sınavları gibi birçok farklı sınav bulunmaktadır. Ayrıca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) da yükseköğrenim kurumlarına giriş için önemli bir sınavdır.

ÖSYM sınav takvimi her yıl değişebilir, bu nedenle güncel bilgilere ÖSYM'nin resmi web sitesinden ulaşmanız önemlidir. Sınav takvimi, başvuru tarihleri, sınav ücretleri ve diğer detayları içerir. ÖSYM sınavlarına katılmayı düşünüyorsanız, resmi kaynaklardan güncel bilgilere ulaşarak başvuru ve sınav süreçleri hakkında en doğru bilgilere sahip olabilirsiniz.

2024 Yılı ÖSYM Sınav Takvimi belli Oldu!

6 Kasım 2023 tarihi ile yayımlanmış olan Sınav takvimi ile adayların merak ettiği sınavlar için tarihler ve sonuçlarının açıklanağı tarihler belli oldu. 

SINAV GELİŞMELERİNDEN HABERDAR OLMAK İÇİN VE GÜNCEL İLANLAR İÇİN TIKLA VE TAKİP ET

ÖSYM Sınav Takvimi Duyurusu:

2024 yılında ÖSYM tarafından uygulanacak olan sınavlara ilişkin “ÖSYM 2024 Yılı Sınav Takvimi”ne 06 Kasım 2023 günü saat 14.30’dan itibaren ÖSYM’nin https://www.osym.gov.tr adresinden erişilebilecektir.

Adaylara ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

* Güncel gelişmelere göre ÖSYM Sınav Takvimi yenilenerek kamuoyuna duyurulacaktır. İlgililerin zaman içinde takvim bilgilerini kontrol etmeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri tavsiye edilir.

** Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, aynı gün saat 23.59'a kadar artırımlı olarak; ÖSYM'nin internet sayfasında e-İŞLEMLER'de yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile yatırılacaktır

*** Elektronik Yabancı Dil Sınavları (e-YDS), ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (e-Sınav Binalarında) yapılacaktır. Sınava başvuru tarihlerinde, ÖSYM e-Sınav Merkezlerinin kapasitesi kadar adayın başvurusu alınacaktır. Kapasite dolduğunda başvuru tarihleri tamamlanmadan başvuru sonlandırılacaktır. Kapasite dolmadığı takdirde başvuru tarihlerinin son günü saat 23.59'a kadar adayların başvuruları alınmaya devam edilecektir.

**** Sınav sonuçlarının belirtilen tarihlerde açıklanması planlanmaktadır ancak sınava ilişkin bir dava söz konusu olduğu takdirde mahkemece bir karar verildikten sonra sonuçlar açıklanabilecektir. 21.12.2024 01.09.2024 20.09.2024

***** Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereğince Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) kapsamında, Farsça, İspanyolca, İtalyanca, Yunanca, Bulgarca dillerinde yapılan yabancı dil sınavları, sadece elektronik sınav olarak ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir e-Sınav Binalarında) bu takvimde belirtilen tarihlerde yapılacaktır.

****** Elektronik Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (e-YÖKDİL), elektronik sınav olarak ÖSYM Elektronik Sınav Merkezlerinde (Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir e-Sınav Binalarında) yapılacaktır. Sınava başvuru tarihlerinde, ÖSYM e-Sınav Merkezlerinin kapasitesi kadar adayın başvurusu alınacaktır. Kapasite dolduğunda başvuru tarihleri tamamlanmadan başvuru sonlandırılacaktır. Kapasite dolmadığı takdirde başvuru tarihlerinin son günü saat 23.59'a kadar adayların başvuruları alınmaya devam edilecektir