Twitter Kullanıcılarından Google'a Çanakkale Tepkisi!

Çanakkale zaferinin kutlandığı 101. yıld önümünde bugün Türkiye'de google'a tepki geldi. Arama motoru Google'a Bazı twitter kullanıcıları Çanakkale Zaferi'ni doodle yapmayan Google'a tepkisini gösterdi.

Twitter Kullanıcılarından Google'a Çanakkale Tepkisi!

Çanakkale zaferinin kutlandığı 101. yıld önümünde bugün Türkiye'de google'a tepki geldi. Arama motoru Google'a Bazı twitter kullanıcıları Çanakkale Zaferi'ni doodle yapmayan Google'a tepkisini gösterdi.

18 Mart 2016 Cuma 15:05
Twitter Kullanıcılarından Google'a Çanakkale Tepkisi!
Çanakkale zaferinin kutlandığı 101. yıld önümünde bugün Türkiye'de google'a tepki geldi. Arama motoru Google'a Bazı twitter kullanıcıları Çanakkale Zaferi'ni doodle yapmayan Google'a tepkisini gösterdi.


ürk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan ve her yıl anılan "18 Mart Çanakkale Zaferi" sosyal medyanın da konusu oldu. "18 Mart 1915" ve "Bir Destandır Çanakkkale" hashtaginin altına düşüncelerini yazan sosyal medya kullanıcıları, Google'a tepki gösterdi. Dünya ülkeleri için önemli sayılan gün ve tatilleri, kültürel olayları ve tarihte yer alan önemli kişileri hatırlatmak adına farklı doodle tasarımları yapan dev arama motoro Google, 18 Mart Çanakkale Zaferi için herhangi bir bir çalışma yapmadı.

GOOGLE'A ÇANAKKALE ZAEFERİ TEPKİLERİ

Geçtiğimiz yıl da Çanakkale Zaferi’ni unutan ve bu nedenle sosyal medyada büyük tepki toplayan Google, bu yıl da benzer tepkiler geldi. İşte Çanakkale Zaferi'ni unutan Google'a yapılan tepkilerden bazıları;

"Fermuarı, kuklayı icat edenleri hatırlayarak animasyonlar hazırlayan Google, bu yıl da tüm dünyanın önünde diz çöktüğü, Türk milletinin yok olma pahasına varoluş destanı yazdığı Çanakkale Zaferini unutmuş maalesef. Hatırlatayım dedim."

"Türkiye için bu kadar önemli olan 18 Mart Çanakkale Zaferimiz adına herhangi bir görsel, anma gibi bir şey oluşturmadınız." 
"Google, dünyayı etkileyen, Türk tarihindeki önemli gelişmeleri, daha duyarlı bir şekilde göstermelidir. Türk kullanıcılar olarak Google'ı kınıyoruz ve daha duyarlı olmasını istiyoruz.

"Hiç tanımadığımız, bilmediğimiz insanların doğum veya ölüm yıl dönümlerini, ana sayfasında resmeden Google, bizim için ve dünya tarihi için çok önemli olan Çanakkale Zaferini resmetmemiş. Daha ne olsun?"

ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN ÖNEMİ

Peki Türk tarihi için en hassas tarihlerden biri olan Çanakkale Zaferi nasıl kazanıldı? Bu zaferi elde edebilmek uğruna neler yaptı? İşte 18 Mart tarihinin anlamı ve Çanakkale Zaferi şiirleri!

1915–1916 yılları arasında gerçekleşen Çanakkale Savaşı'nın tarafları Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri'dir. Gelibolu Yarımadası'nda gerçekleştirilen bu savaş, 25 Nisan 1915'de başlayıp 9 Ocak 1916 yılında Osmanlı'nın zaferi ile sonlanmıştır. İtilaf Devletleri; İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak ve Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdir. Saldırıda başarısız olan İtilaf Devletleri, geri çekilmek zorunda kalmışlardır, savaşın iki tarafı da çok ağır kayıplar vermiştir.

Osmanlı İmparatorluğu, Almanya'nın Rusya'ya savaş ilan ettiğı tarih olan 1 Ağustos 1914'ün hemen ertesi günü, Almanya ile bir ittifak antlaşması imzalamıştır. Bu antlaşmayla Osman İmparatorluğu'nun Almanya'nın da içinde bulunduğu İttifak Devletleri safında fiilen savaşa gireceği kesinleşmiştir. Her ne kadar Enver Paşa, fiilen savaşa girmeyi, çeşitli sebeplerle ertelemeye çalışsa da Almanya, bir an önce savaşa fiilen girilmesi için baskılarını sürdürmüştür. Sonuçta Rusya, Osmanlı İmparatorluğu'na savaş ilan etmiştir. Birleşik Krallık Donanma Bakanı Winston Churchill, 1914 yılı Eylül ayında Çanakkale Boğazı'nın donanmayla geçilerek İstanbul'un işgalini öngören bir planı Başbakan Herbert Asquith'e vermiştir. Birleşik Krallık ve Fransa gemilerinden oluşan bir donanma 1915 Şubat ayında savaş başlattı. En güçlü saldırı ise 18 Mart 1915 günü uygulamaya konuldu. Ancak Birleşik Donanma ağır kayıplara uğradı ve deniz harekatından vazgeçmek zorunda kalındı. Çanakkale Savaşı Zaferi, İngiliz ve Fransız donanmalarının geri püskürtülmesi ile yazıldı.

ÇANAKKALE ZAFERİ MESAJLARI

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi'nin 101'inci yılı etkinlik ve törenleri tüm yurtta kutlanırken; sosyal medyada da anakkale kutlama mesajları ve şiirleri paylaşılıyor. İşte Çanakkale Zaferi ile ilgili okuyabileceğiniz en güzel kutlama mesajlarından bazıları!
Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü'nde; bir kahraman olarak ölümsüzleşen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, Çanakkale Zaferi'ni ulusça kutlamanın kıvancı içerisinde sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Çanakkale Zaferi, vatan topraklarını korumak için şahlanan bir milletin bağımsızlığının ve egemenlik aşkının ibret verici kahramanlık destanıdır.
Çanakkale Seferi, Türk milletinin eski kudret ve kuvvetini muhafaza ettiğini, can çekişen bir imparatorluk içinde kahraman bir milletin varlığını meydana koydu.

Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nin …. yıldönümünü kutlamanın ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü'nü idrak etmenin onurunu yaşıyorum.

Çanakkale Zaferi; vatan topraklarını korumak için şahlanan Türk ulusunun muhteşem bir destanıdır.
Çanakkale Zaferi, vatanseverlik, fedakârlık, cesaret gibi yüksek faziletlerin kahramanca sergilendiği bir destandır. Aziz Türk milletimizin bu onurlu günü kutlu olsun.
Son Güncelleme: 18.03.2016 21:20
Anahtar Kelimeler:
GoogleTwitterTepki
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.