Davutoğlu'dan Cuma Müjdesi Geldi!

Başbakan Davutoğlu, bugün AK Parti grup toplantısında partililere seslendi. Başbakan Davutoğlu, cuma müjdesi verdi. İşte Davutoğlu'nun vermiş olduğu cuma mesajı ve müjdesi.

Davutoğlu'dan Cuma Müjdesi Geldi!

Başbakan Davutoğlu, bugün AK Parti grup toplantısında partililere seslendi. Başbakan Davutoğlu, cuma müjdesi verdi. İşte Davutoğlu'nun vermiş olduğu cuma mesajı ve müjdesi.

05 Ocak 2016 Salı 13:22
Davutoğlu'dan Cuma Müjdesi Geldi!

Başbakan Davutoğlu, bugün AK Parti grup toplantısında partililere seslendi. Başbakan Davutoğlu, cuma müjdesi verdi. İşte Davutoğlu'nun vermiş olduğu cuma mesajı ve müjdesi.
 
Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle;
 
-2015 yılında karşılaştığımız çok çetin sınavları milletimizin desteği ve AK Parti'nin dik duruşuyla aştık. 2015 yılında yaptığımız projelerle şunu gösterdik; Biz söz verdiğimiz bütün projeleri yaptık, yaparız, yapmaya devam edeceğiz.
 
-2015 yılında demokrasi tarihimizde önemli bir yeri olan iki seçimi gerçekleştirdik. Milletimiz yüksek bir katılımla iradesini sandığa yansıttı. Halkımızın mesaj neyse onu aldık. 7 Haziran sonrasında diğer partilerle bir uzlaşı olmamasına rağmen ülkemizi hükümetsiz bırakmadık, bırakmayacağız. Diğer partilerin çeşitli bahaneler altında elini taşın altına koymaktan kaçındığı bir dönemde biz milletmizin verdiği görevi yerine getirdik. Türkiye'nin istikrar zemininden uzaklaşmasına izin vermedik. 1 Kasım'da milletimiz emaneti yeniden AK Parti'ye verdi. 
 
-Dün gece Seçim vaatlerimizi tek tek hayata geçirmek için takvime bağladık. Verdiğimiz sözlerden bir milim dahi olsa geri adım atmayacağız. Geçtiğimiz hafta asgari ücret komisyonu çalışmalarını tamamladı. Asgari ücret söz verdiğimiz gibi net bin 300 Türk Lirası'na yükseltildi.
 
-Cuma günleri ile öğle tatilinin ibadet hürriyetini engellemeyecek şekilde kullanılabilmesi için Başbakanlık genelgesi taslağı hazırladık. Bu hepimizin karşı karşıya kaldığı bir güçlüktü. Bundan sonra herkes huzur içinde cuma namazına gidecek. Gitmek isteyen gidecek istemeyen gitmeyecek. Mesaiden bir kayıp yaşanmayacak. Allah hayırlı mübarek etsin.
 
-Cuma günleri mesai saatinin ibadet özgürlüğünü etkilemeyecek şekilde düzenlenmesi için bir taslak hazırladık. 
 
YENİ ANAYASA
 

- Türkiye'nin ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılamak içni birçok değişiklik yaptık. Ama bütüncül bir değişiklikten uzaktı. Biz yamalı bohça gibi değil, bütünlüklü bir perspektifle hazırlanmış bir anayasa istiyoruz. Öyle bir anayasa istiyoruz ki, üstünde bir darbe gölgesi olmasın. Vatandaşın hak ve özgürlüklerini gözardı eden bir anlayış olmasın. 
 
- Türkiye'nin yeni anayasa ihtiyacının tartışılması anlamsız bir husustur. 1 Kasım sonrası çıkan tabloyu fırsat olarak görüyoruz. Yeni anayasa ihtiyacı daha fazla ertelenemez. Biz iktidar partisi olarka bu görevden kaçmıyoruz. Aynı sorumluluk diğer partilerin de omuzlarındadır. Biz tüm partilerimizin sorumluluk temelinde adım atmasını önemsiyoruz. Bu kapsamda geçen hafta ilk adımımızı attık. 
 
- Yeni anayasa sürecini başlatmak üzeri Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüşme talebinde bulunduk.
Olumlu yaklaşımlarından dolayı kendilerine teşekkürlerimiz sunuyorum. Üçümüzde 12 Eylül Anayasası'ndan memnun olmadığımızı ifade ettik. Yaptığımız görüşmelerde yeni anayasa, iç tüzük değişikliği ve AB ile ilişkilerde muhalefetin katkısında mutabık kaldık. 
 
- TBMM Başkanı ile görüşmemizde bundan sonraki sürece öncülük etmesini isteyeceğim. Elbette farklı görüşler olacak ama burada önemli olan Türkiye'nin yararını gözetmek. En geniş mutabatın sağlanacağı ortak zeminin oluşturulması için çalışacağız.
 
Biz öyle bir anayasa yapmalıyız ki sadece insanı esas alsın. Herhangi bir şekilde gücün tekelleşmediği, güçler ayrılığı prensibinin en iyi şekilde gerçekleştirildiği bir anayasaya ihtiyacımız var. Gücün tek meşruiyet kaynağının halk olduğu, halkın onayını almamış hiçbir mekanizmanın, hiçbir vesayet odağının meşruiyet kazanamayacağı bir yapı öneriyoruz.
 
Kimse bize parlamenter sistemin mükemmel işlediği iddiasında bulunamaz. 140 yıldır Türkiye'de parlamenter sistem var, devam ettirelim diyenler bu sistemin dokusunu bilmiyorlardır. Milli Şef döneminde parlamenter sistemden söz edilebilir mi?
 
BAŞKANLIK SİSTEMİ 
 
Biz cari parlamenter sistemin ürettiği sorunlar göz önünde bulundurarak Türkiye için en doğru sistemin başkanlık sistemi olduğunu düşünüyoruz. Muhalefetse başkanlık sistemini tartışmadan en baştan reddediyor. Başkanlık sistemini neden her yönüyle tartışıp masaya yatırmayalım? Kimse hiçbir teklifi baştan reddetmesin. Türkiye için hangi sistem doğru ise herkes fikrini ortaya koysun. Bir sistemi otoriter yapan nasıl uygulandığıdır. Türkiye'nin konuşarak çözemeyeceği hiçbir sorunu yoktur.

Anahtar Kelimeler:
DavutoğluCumaMüjde
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.