TEOG’da Kopya Çekmenin Cezası Sıfır 07 Haziran 2015, 06:45

Milli Eğitim Bakanlığı TEOG sınav sonuçlarının açıklanmasına az bir zaman kala kopya konusunda açıklama yaptı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre TEOG sınavında kopya çektiği tespit edilen ve hakkında tutanak tutulan öğrenciler, sınavdan sıfır almış sayılacak. İşte ayrıntılar…

TEOG’da Kopya Çekmenin Cezası Sıfır

TEOG sınavında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bazı değişiklikler yapıldı. Bakanlık daha önce öğrencilere proje yarışmalarına katılmaları durumunda verilen ek puanların kaldırıldığına dair açıklama yaptı. Sadece proje yarışmalarına katılan ve burada dereceye giren öğrencilere ek puan verileceği Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı.

İkili ve toplu kopya analizi geçmiş yıllarda yapılan TEOG sınavlarında uygulanıyordu. Bu uygulama da Bakanlığın yaptığı yeni düzenleme ile son buldu. Bakanlık tarafından yapılan yeni düzenlemede eğer bir öğencinin kopya çektiği anlaşılırsa o öğrenciye sıfır verilecek. Bakanlığın yaptığı yeni düzenleme ile yerleştirme esas puanları eşit olan öğrencilerin Ağırlıklandırılmış Ortak Sınav Puanı'na, bu durumda da eşitliğin bozulmaması halinde 8,7 ve 6. sınıftaki yıl sonu başarı puanına, yine de eşitliğin sürmesi durumunda tercih önceliğine, eğer yine eşitlik bozulmazsa da okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısına, bu durumda da eşitlik bozulmazsa doğum tarihine göre küçük olan öğrenciye öncelik verileceği açıklandı.

Yorum Gönder