İhracatta da İthalatta da Beklenti Düştü 15 Nisan 2015, 20:18

Dış Ticaret Beklenti Anketi'nin ikinci çeyrek verileri Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklandı. Açıklanan verilerde hem ihracatta hem ithalatta beklentinin düştüğü gözlendi. İşte ayrıntılar…

İhracatta da İthalatta da Beklenti Düştü

Dış Ticaret Beklenti Anketi'nin ikinci çeyrek verileri Ekonomi Bakanlığı tarafından açıklandı. Bu verilerde açıklanan rakamlar ise herkesi şaşırttı. Buna göre 2015 yılında ihracat beklenti endeksi 2,8 puan azalırken, ithalat beklenti endeksi de 8,2 puan oranında azalma gösterdi.

Resmi İstatistik Programı (RİP) kapsamında üçer aylık dönemlerde hazırlanan Dış Ticaret Beklenti Anketi bir anlamda da dış ticarete yön veriyor. Bu anket firmaların yakın dönemde mevcut duruma ilişkin değerlendirmeleri ile gelecek döneme yönelik beklentilerini yansıtmak amacıyla düzenlenmektedir.

Hazırlanan bu ankette 2015 yılının ikinci çeyreğinde dış ticarette büyük bir düşüş bekleniyor. Firmalar bu ankete göre de önlem alarak dış ticaret işlemlerine bir yön verebiliyor. Ancak 2015 yılının ikinci çeyreğinde beklenen bu düşüş ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Gelecek çeyrekte de ihracat ve ithalat beklentilerinde değişme olacak gibi görünmüyor.  

Yorum Gönder