Ankara Ticaret Odasından (ATO) Taşeron Hakkında Açıklaması Yaptı! Kadro Verilecek mi?

Ankara Ticaret Odasından (ATO) Taşeron Hakkında Açıklaması Yaptı! Kadro Verilecek mi?

Ankara Ticaret Odası (ATO), Başbakan Binali Yıldırım'ın dile getirdiği taşeron işçilerine kadro verilmesinin işletmelere vereceği zarar hakkında rapor sundu. İşte Detaylar.

Ankara Ticaret Odasından (ATO) Taşeron Hakkında Açıklaması Yaptı! Kadro Verilecek mi?

Ankara Ticaret Odası (ATO), Başbakan Binali Yıldırım'ın dile getirdiği taşeron işçilerine kadro verilmesinin işletmelere vereceği zarar hakkında rapor sundu. İşte Detaylar.

21 Kasım 2017 Salı 14:59
Ankara Ticaret Odasından (ATO) Taşeron Hakkında Açıklaması Yaptı! Kadro Verilecek mi?

Ankara Ticaret Odası (ATO), Başbakan Binali Yıldırım'ın dile getirdiği taşeron işçilerine kadro verilmesinin işletmelere vereceği zarar hakkında rapor sundu. Taşeron işçilerine kadro verilmesine izin verecek yasanın çıkmasıyla piyasada ki en az 17 bin şirketin zarar edeceğini öne sürdü. Açıklanan raporda, özel sermaye kuruluşlarının bu yasa karşısında uğrayacağı sosyal ve ekonomik zararlar ele alındı.

Sosyal bakımdan değerlendirildiğinde;

17 bin şirketin fiilen hizmet sunduğu ve hemen hemen her şirketin iki kişilik ortaklı yapıdan oluştuğunu ve toplamda 34 bin kişinin bahsi geçen yasadan etkilendiğini söyledi. Her şirketin ortalama 5 kişiden oluşan bir çalışma ekibi olduğu göz önünde bulundurulursa bu sayı toplamda 119 bin kişiye yükseliyor. En düşük ihtimalle çekirdek aileden ( 1 eş , 1 çocuk) oluşsa bile ortalama 357 bin kişinin bu özel sektörden direk ekmek yediğini söylüyor.

Eğer yasa çıkarsa bu şirketlerin ticari faaliyetlerini sonlandıracağını ve en kötü ihtimal ile 500 bin kişinin işsiz kalacağının ve %10,7 işsiz oranının olduğu bir ülkede böylesine bir işsiz kişi sayısının artması ülkeyi çok derinden etkileyeceği vurgulandı.

İşten çıkarmaların fazla olacağını göz önünde bulunduran rapor, bunun sosyal barışı olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyor.

Ekonomik bakımından değerlendirildiğinde;

Halen faaliyet göstermekde olan 17 bin şirketin bankalara en düşük ihtimal ile 500.000 TL borcu olduğunu varsayarsak, bu şirketlerin nakit kredi borçları ortalama 8.500.000.000 (Sekiz Milyar Beşyüz Milyon Türk Lirası) olarak hesaplanmaktadır. Bu miktar minumum düzeyde alındığında ortaya çıkan rakamdır. Gerçek rakamın bunun kat kat üstünde olduğu aşikardır.

Bunların yanında makine, ekipman ve malzemeler için tedarikçi firmalara olan borç bunların kat kat üzerindedir.

Diğer yandan işlerin iadesi için bulunan 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununun Sözleşme kapsamında yaptırılabilecek ilave işler, iş eksilişi ve işin tasfiyesi başlıklı;

Madde 24- (Değişik: 30/7/2003-4964/46 md.)

"Sözleşme bedelinin % 80'inden daha düşük bedelle tamamlanacağı anlaşılan işlerde, yüklenici işi bitirmek zorundadır. Bu durumda yükleniciye, yapmış olduğu gerçek giderleri ve yüklenici karına karşılık olarak, sözleşme bedelinin % 80'i ile sözleşme fiyatlarıyla yaptığı işin tutarı arasındaki bedel farkının % 5'i geçici kabul tarihindeki fiyatlar üzerinden ödenir

" Şartları kapsamında ödenmesi zorunlu olan miktar 5.000.000.000 ( 5 Milyar Türk Lirası) olarak hesaplanıyor. Ancak hesaplanan %5'lik tutar bile şirketlerin zararlarını karşılamak için yeterli değildir.

Kanun tasarısının yürürlüğe girmesi ile 2017'de ticari hayatına son verecek olan şirketlerin halen mevcut olan tahmini 1.500.000.000,00 TL (Bir Milyar Beşyüz Milyon Türk Lirası) SGK prim, Stopaj ve KDV borçlarını ödeme imkanı kalmayacaktır.

Ankara Ticaret Odası, kanun tasarısının özel sektöre vereceği zararı inceleyen raporu sunmasının ardından gelecek karar merakla bekleniyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
FAtih 2017-11-21 22:38:20

ATO NUN TUZU KURU.SUYU BULANDIRMAYA CALISIYOR.BELKIDE BIRILEEI KONUSTURUYOR.

Avatar
Mustafa 2017-11-21 20:31:42

Bu şirketler neden taşeronlar işsiz kalırken sesleri bile çıkmazken şimdi kendileri işsiz kalacagının hesabını yapıyorlar.bütün taşeron şirketlere sesleniyorum bizim sırtımıza kene gibi yapışmanızdan bıktık yeter artık ne zaman bizi düşündünüz ki her şeyin bir sonu vardır.Allah gören ve bilendir.

Avatar
Admin 2017-11-22 15:01:05

Yıllarca kazandıklarınız yetmedimi

Avatar
Harun 2017-11-21 15:23:09

Yıllardır sömürdükleri paralar yeter bundan sonraki hayatlarında

Avatar
Veli 2017-11-21 15:56:39

Biz tasoron üzerinde bi dünya para kazanıyorlar ozaman tasaronleri düşünen yok simidimi dusunmeye başladılar yok şirket kapanacakmista onlar cebini dusunuyor tasoronu düşünen yok yarin isten çıkarılan tasoronler ve aileleri ne olacak hadi bunu da hesaplayin biz tasoron olarak devlet bünyesini istiyoruz bizimde sosyal güvencesi yok işten çıkarılan tasaronleri düşünen yok para kaybedecekmiste neymiste geç bu ayaklari

Avatar
Mustafa 2017-11-22 01:53:30

Yıllarca kanimızı emdiğiniz yetmediği köle tacirleri sizi hepiniz defolun

Avatar
baki kayış 2017-11-24 16:56:33

EYYY ATO Taşeron çalışan 700 bin kişinin sizin hesaba göre bir çocuk bir eş ile birlikte bu sayının 2 milyondan fazla olduğunu biliyormuydunuz
17 bin asalaklar tarafından 700 bin çalışanın kanının emilmesine yeter artık

Avatar
Fhn 2017-11-21 15:24:34

Siz ancak kendi çıkarlarınızı düşünürsünüz. Bir kişi işi yapsın diğerleri onların takip işlerini yaptığı söyleyip para alsın en alt tabaka var bu insanlar partiyi destekleyen insanlar birde ofis kadrosu var bunlar asil kanlar işte diğerleri nufussuz kişiler halkla iç dış olanda onlar

Misafir Avatar
vatandaş 2017-11-23 21:44:07 @Fhn

vay firavunlar halkı tabakalara bölmüşler

Beğenmedim! (3)